wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:14

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Anda Rottenberg o skarbach z Muzeum Narodowego

Charyzmatyczna krytyczka sztuki, dawna dyrektor warszawskiej Zachęty Anda Rottenberg przedstawi w czwartek 5 grudnia we wrocławskim Muzeum Narodowym wyjątkowy album przygotowany przez wydawnictwo Arkady: „Skarby sztuki - Muzeum Narodowe we Wrocławiu”. W albumie znajdziemy wybrane prace z liczącej ponad dwieście tysięcy obiektów kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Autorzy publikacji postanowili odejść od tradycyjnego modelu prezentacji zbiorów, właściwego większości polskich muzeów i pokazać malarstwo oraz rzeźbę europejską całościowo, w różnych relacjach i zależnościach, poddaną wielokulturowym wpływom. Podobnie prezentowane jest rzemiosło artystyczne, dodatkowo bogatsze o wyroby Dalekiego Wschodu, głównie japońskie. Wyjątek stanowi sztuka współczesna, wyłącznie polska, co jest konsekwencją braku w zbiorach reprezentatywnych prac z innych państw. W publikacji przypominają też historię wrocławskiego muzeum. Opowiadają o ewakuacji zbiorów niemieckich muzeów w latach 1942-43 do dolnośląskich klasztorów, zamków i pałaców i o tym, co działo się z nimi po wojnie, gdy na Dolnym Śląsku działał Referat Muzeów i Ochrony Zabytków.  Jego pracownicy starali się odtworzyć miejsca wojennej ewakuacji zabytków i zabezpieczyć je przed szabrownikami, a czasem ubiec sowiecką armię przed wywiezieniem ich na wschód.  28 marca 1947 roku powołane zostało wielodziałowe Muzeum Państwowe we Wrocławiu. Na jego siedzibę, w której mieści się do dzisiaj, przeznaczono gmach tzw. starej rejencji, chociaż był on dość poważnie uszkodzony przez działania wojenne. Trzy lata później wrocławskie muzeum uzyskało rangę centralnego muzeum Śląska, z czym wiązała się zmiana nazwy na Muzeum Śląskie we Wrocławiu. W listopadzie 1970 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przemianowało je na Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Był to efekt wieloletnich starań o podniesienie rangi instytucji i zrównanie z trzema noszącymi wtedy to miano najważniejszymi muzeami polskimi.

Fragmenty książki przeczyta aktor Edwin Petrykat , a promocję uświetni występ zespołu wokalnego Cantus Olaviensis pod kierunkiem Barbary Szarejko,  a całe spotkanie poprowadzi Wiesława Wilczyńska-Koper.

A

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w Muzeum Narodowym przy pl. Powstańców Warszawy 5, wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl