wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:11

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Analiza działań spółek miejskich

Na liście 100 zadań na pierwsze 100 dni prezydentury Jacka Sutryka znalazł się punkt dotyczący analizy działalności spółek miejskich.

Reklama

Zmiana polityki wynagradzania w spółkach miejskich, reorganizacja ich pracy, wsparcie menadżerskie w MPK i wzmocnienie działań Biura Nadzoru Właścicielskiego – to główne wnioski płynące z analizy działań miejskich spółek przeprowadzonej przez Biuro Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta. 

Spółki komunalne – obok jednostek budżetowych i komórek organizacyjnych Miasta – zajmują ważne miejsce w procesie zaspokajania potrzeb mieszkańców. Realizują bezpośrednio znaczącą część zadań publicznych nałożonych przepisami prawa na jednostki samorządu terytorialnego.

– Przeprowadzane analizy miały wskazać kierunki reorganizacji spółek w celu ograniczenia wydatków budżetowych oraz zmiany ich struktury w budżecie Miasta związanych z ich funkcjonowaniem – mówi Skarbnik Miasta Marcin Urban. 

Polityka wynagradzania

Przeprowadzona analiza spółek wykazała potrzebę zmiany polityki wynagradzania. Wysokość wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych powinna być mocnej zależna od wielkości spółki i skali prowadzonej działalności, a tym samym od ponoszonej odpowiedzialności. Polityka wynagradzania powinna w większym stopniu uwzględniać stopień realizacji zakładanych celów, a także osiągnięte wyniki finansowe.

– Zgodnie z rekomendacjami, w ciągu najbliższych 12 miesięcy przeprowadzone zostaną renegocjacje kontraktów w zarządach każdej ze spółek, których celem będzie ustalenie nowego poziomu wynagrodzeń – mówi Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Wprowadzone zostaną także ograniczenia wynagradzania pracowników w formie dodatkowych nagród i premii w przypadkach, gdy działania pracowników nie przynoszą wymiernych korzyści. Ponadto, przed zarządami spółek wyznaczane będą nowe, jeszcze ambitniejsze cele zarządcze – dodaje prezydent.

Wieksze zaangażowanie

Urząd Miasta zwiększy zaangażowanie spółek w realizację zadań i projektów miejskich. Przykłady:

  • MPWiK przejmie od Urzędu Miasta sieć kanalizacji deszczowej. Odciąży to budżet miasta uwalniając środki na realizacje innych zadań.
  • Wrocławski Park Wodny będzie odpowiedzialny za budowę nowej pływalni na Brochowie. Zaangażowanie miejskiej spółki pozwoli na wybudowanie tego obiektu w oparciu wyłącznie o jej zasoby finansowe oraz optymalne zarządzanie tym obiektem bazującym na doświadczeniach Wrocławskiego Parku Wodnego.
  • Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN – w porozumieniu z Biurem Sportu – opracuje i wdroży program „Tanie Granie”, czyli udostępni wrocławskim klubom sportowym posiadaną infrastrukturę sportową na znacznie korzystniejszych warunkach.
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne jeszcze mocniej zaangażuje się w proces modernizacji komunikacji publicznej w naszym mieście. MPK będzie odpowiedzialne za budowę nowej zajezdni tramwajowej przy Nowych Żernikach. Spółka przejmie również od Miasta zadanie dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek wychowawczych.

Wsparcie menadżerskie MPK  SP. Z O.O.

Mając na uwadze realizowane przez spółkę MPK zadania (nowy tabor, plan autobusowy, budowa zajezdni) w ciągu najbliższych 3 miesięcy nastąpi wzmocnienie menadżerskie dotychczasowego zarządu. Pozyskanie ekspertów w dziedzinie przewozów ma na celu poprawę jakości wykonywanych przez spółkę zadań.

Analiza trwa

W zarządach kilku miejskich spółek już doszło do zmian personalnych. Analiza działalności miejskich spółek będzie dalej prowadzona i może wpłynąć także na podjęcie decyzji o likwidacji niektórych z nich. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji i sam proces likwidacji może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Proces powinien przebiegać możliwie płynnie tak, by nie miał negatywnego wpływu na prowadzone przez poszczególne spółki zadania na rzecz mieszkańców.

– To niezwykle ważne, aby te podmioty działały efektywnie. Dlatego też w najbliższych miesiącach zadecydujemy o kolejnych przekształceniach, które poprawią skuteczność prowadzenia procesów. Spółki pozwalają często na szybsze i skuteczniejsze niż w urzędzie miasta działania, dlatego wiele z nich pozostanie, ale koszty działalności spółek muszą być odpowiednio uzasadnione i urealnione – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Analiza działań spółek wykazała także konieczność wzmocnienia działań Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta. Zgodnie z nowymi wytycznymi: Biuro co kwartał będzie przygotowywało raport z funkcjonowania spółek i realizacji powierzonych im zadań.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl