wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Akta W. Wysadzenie młynów Św. Klary

Dla saperów to była pestka. Stare mury jęknęły i siadły jak zmęczony człowiek. Potem przewróciły się na bok i rozpadły na kawałki. Żołnierze załadowali gruz na samochód i było po wszystkim. Młyny św. Klary zostały tylko na starych fotografiach.

Reklama

Saperami dowodził Bolesław M. - Nie wnikałem, kto kazał wysadzić młyny i dlaczego. Taki był rozkaz - opowiada. - Poszedłem tam z grupą podchorążych. Robota była precyzyjna, przecież młyny stały w sercu miasta, niedaleko Ostrowa Tumskiego. Musieliśmy pracować z wyczuciem, delikatnie, stosować minimalne ładunki, żeby tylko skruszyć mury. Dopiero jak wszystko leżało w gruzach, dowiedziałem się, że to taki cenny obiekt.

- Gruchnęło i już - opowiada prof. Mirosław Przyłęcki, wtedy dyrektor naukowy wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, a wcześniej przez 15 lat konserwator wojewódzki. - Ja też poleciałem na wyspy, ale już było po wszystkim, kupa gruzu. Wysadzili młyny znienacka, bez żadnych dyskusji z fachowcami.

Jerzy Waldorff, krytyk muzyczny, ale i znany obrońca zabytków swoim felietonem w „Polityce” rozpętał burzę: "Pytam Ministerstwo Kultury i Sztuki, czy nie należałoby tego, kto wydał tę oburzającą decyzję, postawić pod pręgierzem opinii publicznej? Właśnie jego, żeby okazać wszystkim naocznie, iż nic i nikogo nie może chronić przed odpowiedzialnością i karą za niszczenie dóbr kultury narodowej. Pytam o to i na odpowiedź czekam!".

Więcej o wyburzeniu w 1975 r. młynów św. Klary znajdziecie na wroclaw.wyborcza.pl w reportażu z cyklu „Akta W. Historie, które wstrząsnęły Wrocławiem”. Wandzie Dybalskiej udało się porozmawiać ze świadkami tego wydarzenia, a nawet z saperami, którzy wysadzili zabytek. Opisuje również burzę, jaka rozpętała się później w Polsce.

rys. Tomasz Broda

A w poniedziałek na wrocławskim stronach "Gazety Wyborczej" ukaże się kolejny materiał - o rozstrzelaniu wrocławskiego zwierzyńca podczas obrony Festung Breslau.

jak

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl