wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Akcja Znicz 2014: Policjanci przygotowują się do Wszystkich Świętych

Wrocławscy policjanci szykują się już do akcji Znicz 2014. W tym roku po raz pierwszy w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas Wszystkich Świętych na wrocławskich ulicach funkcjonariuszom pomoże system ITS.

Reklama

Funkcjonariusze spodziewają się, że w tym roku wzmożony ruch przy cmentarzach zacznie się już w ostatni weekend października. Wtedy też kierowcy mogą się spodziewać częstszych kontroli. W tym roku akcja „Znicz” rozpocznie się w piątek, 31 listopada, i potrwa do poniedziałku 3 listopada. – Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na trzeźwość kierowców, prędkość pojazdów czy zapięte pasy – wylicza nadkomisarz Jacek Nitka, naczelnik wrocławskiej drogówki. – Funkcjonariusze zadbają także o bezpieczeństwo pieszych, np. sprawdzając, czy stosują elementy odblaskowe, chodząc po zmroku poza terenem zabudowanym – dodaje nadkomisarz.Nieznany Wrocław - Centrum Sterowania Ruchem WIDEO, ZDJĘCIA 

W święta pod wrocławskie nekropolie będą mogły podjechać tylko pojazdy komunikacji miejskiej, taksówki i pojazdy dla osób niepełnosprawnych. Osoby z tej ostatniej grupy powinny mieć świadomość, że policjanci będą sprawdzać karty parkingowe dla niepełnosprawnych, ponieważ 30 listopada obecne wzory stracą ważność i muszą zostać wymienione na nowe.

Więcej na temat organizacji ruchu w okół cmentarzy przeczytasz w naszym artykule: Wszystkich Świętych 2014: parkingi, dojazd do wrocławskich cmentarzy.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i kierowców wrocławska drogówka skorzysta także z możliwości inteligentnego systemu transportu. Dzięki ITS-owi można na bieżąco obserwować sytuację na ponad 150 skrzyżowaniach. Policjanci chcą, aby w centrum zarządzania na ul. Strzegomskiej zasiadł funkcjonariusz i za pomocą kamer obserwował natężenie ruchu na wrocławskich ulicach. Informacje o utrudnieniach w ruchu, korkach i zdarzeniach drogowych będą stamtąd przekazywane bezpośrednio patrolom, aby możliwa była jak najszybsza interwencja. – Takie rozwiązanie z powodzeniem zastosowaliśmy podczas 32. Maraton Wrocław. Dzięki temu, gdy  przebiegał ostatni zawodnik mogliśmy bez zbędnej zwłoki otwierać zamkniętą ulicę – wyjaśnia nadkomisarz Nitka.

Podczas maratonu ITS znacznie ułatwił pracę policjantom, którzy regulowali ruch na skrzyżowaniach. – Zgodnie z przepisami jest tak, że jeżeli na krzyżówce pojawia się policjant i zaczyna sterować ruchem, to kierowcy powinni słuchać funkcjonariusza i nie sugerować się światlami. W praktyce wygląda to tak, że często są zdezorientowani, bo nie pamiętają o tej  zasadzie – opowiada naczelnik. Na skrzyżowaniach objętych ITS wystarczyła chwila, by przełączyć światła w tryb awaryjny. Rozwiązywało to szybko problem. Na zwykłych krzyżówkach, by coś takiego zrobić musi przyjechać obsługa sygnalizacji, a tu wystarczy ruch myszką i dwa kliknięcia.

Zobacz też: Niezbędnik na Wszystkich Świętych 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl