Zapisy na Akademię Polskiego Filmu w Nowych Horyzontach

W Kinie Nowe Horyzonty można wybrać się nie tylko na filmy z aktualnego repertuaru. Można też się o kinie uczyć. Zarówno polskim, jak i światowym. Zapisy na zajęcia w Akademii Filmowej trwają od 15 września, a pierwsze pokazy z wykładami znanych filmoznawców startują 13 i 14 października. Ceny za bilet są przystępne, a zaliczone zajęcia honoruje kilka wrocławskich uczelni.


Akademia Polskiego Filmu

Na razie studenci i wolni słuchacze skorzystają z dwóch opcji. Pierwszą jest Akademia Polskiego Filmu, drugą Historia Kina Światowego. W APF w październiku rozpocznie się 3 semestr (dwa poprzednie odbyły się w minionych miesiącach). Na razie widzowie wkraczają w lata 70. i do 10 lutego 2015 roku obejrzą m.in. „Trzecią część nocy” Andrzeja Żuławskiego z 1971, „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy z 1974 roku, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego z 1976 roku, czy „Seksmisję” Juliusza Machulskiego. Każdemu z filmów towarzyszyć będzie specjalny wykład jednego z zaproszonych filmoznawców. Podczas pierwszych zajęć 14 października (początek o 17.00) ceniony profesor Tadeusz Szczepański opowie o wspomnianym filmie Żuławskiego i o obrazie „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza z 1972 roku. Prelegentów podczas kolejnych pięciu miesięcy akademii będzie ogółem trzynastu. Cały semestr kończy się egzaminem. Ale, uwaga, wolni słuchacze nie muszą w nim uczestniczyć. Egzamin jest potrzebny dla studentów, którzy na zajęcia chodzą w ramach swoich uczelni (m.in. z Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Muzycznej).

Karnety na Akademię Polskiego Filmu w cenie 140 zł kupimy w kasach Kina Nowe Horyzonty (wcześniej trzeba się zapisać online na zajęcia i otrzymać potwierdzenie przyjęcia do APF). Bilet na pojedyncze zajęcia kosztuje 20 zł. Zapisy i informacje na stronie Kina Nowe Horyzonty.

Historia Kina Światowego

Z kolei Historia Kina Światowego ma obecnie 7 semestr i jesteśmy na połowie lat 60. i 70. Podczas pierwszego pokazu 13 października profesor Tadeusz Szczepański opowie o mistrzach kina włoskiego, a pokazane zostaną „Król Edyp” Piera Paola Pasoliniego (z 1967 roku) i „Śmierć w Wenecji” Luchino Viscontiego (z 1971), ale na zainteresowanych do 2 lutego czekają jeszcze wielkie arcydzieła m.in. Stanley’a Kubricka „Mechaniczna pomarańcza” (27 października z wykładem Mateusza Skomorowskiego), czy „Taksówkarz” Martina Scorsese (26 stycznia z komentarzem Piotra Czerkawskiego).

Karnet na cały semestr kosztuje 240 zł (wcześniej zapisujemy się online na zajęcia), na pojedyncze spotkania 30 zł (na wszystkich pokazywane są po dwa filmy). Spis lektur i wszystkie informacje można znaleźć na stronie Kina Nowe Horyzonty.

Zgłoś uwagę