Akademia Mozartowska w NFM

O stylu mistrza najlepiej opowiadać w praktyce, czyli podczas koncertu. Wiedzą o tym doskonale organizatorzy Akademii Mozartowskiej. Zaprosili do Wrocławia wielkie gwiazdy i namówili, by poza występami dali także lekcje młodym, dobrze rokującym artystom. Start imprezy 9 lutego.

  • Giovanni Antonini

    Giovanni Antonini/fot. Tomasz Walków

  • isabelle faust

    Isabelle Faust/fot. Mat. pras.

  • Stefano Barneschi

    Skrzypek Stefano Barneschi/fot. Mat. prom.


Mozart w roli głównej

Akademia Mozartowska jest trzecią z kolei, której patronem jest jeden z wielkich kompozytorów. Dwa lata temu zorganizowano Akademię Bachowską, w zeszłym roku Akademię Händlowską. Pomysł na akademie został zapożyczony od belgijskiego dyrygenta Philippe’a Herreweghe, który co roku organizuje Akademię Bachowską wraz ze swoim zespołem Collegium Vocale Gent. – Twórczo zmieniliśmy ten tytuł tak, by móc prezentować dzieła innych mistrzów – wyjaśnia Andrzej Kosendiak. Dyrektor Narodowego Forum Muzyki zwraca jednak uwagę także na edukacyjny aspekt akademii. – Chcemy, by młodzi artyści spotkali się z mistrzami – dodaje.

Akademia Mozartowska w NFM

Akademia Mozartowska w NFM

Klasyczna / Koncert
Termin od 9 lutego 2016 19:00 do 14 marca 2016 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz

Gwiazdy we Wrocławiu

Akademie we Wrocławiu organizuje NFM, a szefem artystycznym pozostaje niezmiennie Jarosław Thiel, dyrektor Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. W tym roku bohaterem akademii jest Wolfgang Amadeusz Mozart. – Obchodzimy w tym roku 260.rocznicę urodzin kompozytora – podkreśla Jarosław Thiel. Dla fanów twórcy „Eine kleine Nachtmusik” obecność na Akademii powinna być obowiązkowa. Nie tylko z powodu repertuaru (będą symfonie, koncerty, muzyka kameralna i solowa, wreszcie wykonanie całej opery „Wesele Figara” w wersji koncertowej, czyli bez kostiumów i dekoracji). Także z uwagi na gwiazdy, jakie przyjadą do Wrocławia od 9-14 lutego. Będzie można wybrać się na wieczór z koncertami Mozarta w wykonaniu znakomitej niemieckiej skrzypaczki Isabelle Faust i włoskiej formacji Il Giardino Armonico pod batutą szefa, Giovanniego Antoniniego (jest także szefem programowym Wratislavii Cantans).

Isabelle Faust i Il Giardino Armonico w NFM

Isabelle Faust i Il Giardino Armonico w NFM

Klasyczna / Koncert
Termin 9 lutego 2016 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz

Mozartowską kameralistykę przybliży kwartet solistów z Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i specjalny gość – niemiecka pianistka Christine Schornsheim specjalizująca się z wykonawstwie repertuaru dawnego na instrumentach z epoki, m.in. na pianoforte (tak będzie we Wrocławiu). – To znakomita kameralistka, ale i pedagog z ogromnym doświadczeniem – mówi Jarosław Thiel. Oprócz koncertu artystka będzie pracowała także z młodymi pianistami. Efekty tej kooperacji zobaczymy (i posłuchamy) podczas specjalnego koncertu 11 lutego.

Z kolei specjalnie utworzony na potrzeby Akademii Mozartowskiej chór i orkiestra pod dyrekcją włoskiego skrzypka Stefano Barneschiego wykona 13 lutego ciekawy program, na który złoży się muzyka liturgiczna młodego Mozarta (zabrzmi m.in. Msza Salzburska i specjalne do niej dobrane utwory sakralne).

Mozart dla zakochanych

Wielki finał 14 lutego, a w Dzień św. Walentego koncertowe wykonanie opery Mozarta – „Wesele Figara” pod batutą Giovanniego Antoniniego. W głównych partiach wystąpią znakomici śpiewacy – Hrabiną będzie sopranistka Olga Pasiecznik, jej wierną służącą Zuzanną – Veronica Cangemi, tytułowego Figara będzie kreował Joao Fernandes,  Hrabiego Almaviva zaś Christian Senn. Zagra Wrocławska Orkiestra Barokowa, zaśpiewa Chór i wielu młodych artystów.  

„Wesele Figara” Mozarta w NFM

„Wesele Figara” Mozarta w NFM

Klasyczna / Koncert
Termin 14 lutego 2016 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz

Bilety na Akademię Mozartowską do kupienia w kasach NFM (ceny od 25 zł-140 zł).

       

Zgłoś uwagę