wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na tysiąc porodów dwoje dzieci rodzi się z FAS – chorobą, której można uniknąć [WIDEO]

Na tysiąc porodów dwoje dzieci rodzi się z FAS – chorobą, której można uniknąć [WIDEO]

Od ponad 20. lat, co roku 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego. Specjaliści podkreślają, że FAS jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie ciąży. Lekarze tłumaczą, że każda ilość alkoholu niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

Reklama

Światowy Dzień FAS obchodzony corocznie 9 września, ma uświadomić przyszłym matkom skutki picia alkoholu w ciąży. Przede wszystkim jego negatywnego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na rozwój dziecka.

FAS - choroba, której można uniknąć

Alkoholowy Zespół Płodowy wynikający z nadużywania alkoholu przez kobiety w ciąży, diagnozowany jest średnio jeden-dwa razy na tysiąc urodzeń. Więcej jest przypadków tzw. częściowego FAS, które są wynikiem zażywania alkoholu nawet w niewielkich ilościach.

– Bezpiecznie jest przyjąć, że każda ilość alkoholu może nieść ryzyko dla dziecka. Pamiętajmy, że płód wypija tyle samo ile matka, ale konsekwencje są o wiele groźniejsze, bo płód nie potrafi obronić się przed trucizną. Trawi on alkohol znacznie dłużej niż matka – mówi dr Małgorzata Czyżewska z Oddziału Neonatologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

Wideo zrealizowane na zlecenie Wydziału Zdrowia UM we Wrocławiu

Noworodki

Noworodki z FAS często mają małą masę urodzeniową oraz charakterystyczny wygląd zewnętrzny. Natomiast najpoważniejszą konsekwencją picia alkoholu przez przyszłe matki, jest uszkodzenie centralnego układu nerwowego dziecka. A to już jest z reguły nieodwracalna zmiana. Zdarza się też, że skutków tych zaburzeń „na pierwszy rzut oka”, nie widać lub pojawiają się w późniejszym okresie.

Czytaj także: Przemoc w rodzinie. Czym jest, jak ją rozpoznać?

Okres przedszkolny i szkolny

Badania przeprowadzone w Polsce przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w latach 2012-2014 dowodzą, że zaburzenia neuropsychiatryczne wynikające z picia alkoholu przez matkę w ciąży dotyczą ok. 2% dzieci w wieku 7-9 lat. Oznacza to, że FAS występuje znacznie częściej niż choroby spektrum autystycznego (1,5%) lub zespół Downa (0,1%) i stanowi duży procent pacjentów, wymagających wczesnej, wieloprofilowej opieki neuropsychiatrycznej.

W okresie przedszkolnym występują objawy nadpobudliwości, często utrzymuje się nadwrażliwość na różnego rodzaju bodźce. Funkcje motoryczne i poznawcze dziecka pozostają na obniżonym poziomie. Dzieci łatwo się złoszczą, denerwują. Nie są też w stanie nawiązać prawidłowych relacji z rówieśnikami. Jednocześnie obce im jest poczucie zagrożenia. 

9 września Światowy Dzień FAS

Plakat Wydziału Zdrowia UM we Wrocławiu odnośnie Światowego Dnia FAS

W okresie szkolnym dzieci te mają trudności z dopasowaniem się do grupy rówieśniczej i podświadomie wybierają zabawy z młodszymi dziećmi, przez które są rzadziej odrzucane. Przy okazji ujawniają się u nich problemy z dostosowaniem się do zasad i przestrzeganiem norm społecznych.

Natomiast w okresie dojrzewania, dzieci z FAS, nierzadko wymagają pomocy psychiatrycznej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl