American Film Festival po raz ósmy od 24 października

Fani amerykańskiego kina czekają na ten moment cały rok. Tegoroczna edycja najważniejszego w Polsce przeglądu amerykańskich filmów rozpocznie się 24 października i potrwa sześć dni. Wypełnionych pokazami premierowych produkcji, (fabuł i dokumentów), retrospektywą Samuela Fullera oraz wizytą Rosanny Arquette, która odbierze Indie Star Award. Bilety w sprzedaży od 17 października.

  • colin farrell

    Kadr z filmu „Zabicie świętego jelenia”

  • jennifer lawrence

    Kadr z filmu „mother!”

  • rosanna arquette american film festival 2017

    Rosanna Arquette odbierze Indie Star Award


Potęga kina amerykańskiego

To jeden z największych rynków filmowych na świecie. Wprawdzie w indyjskim Bollywood kręci się ich chyba więcej, ale wielu aktorów skrycie marzy o Hollywood. Urszula Śniegowska, szefowa programowa American Film Festival, udowadnia natomiast przekornie, że, choć przemysł kojarzy się z Los Angeles, to prawdziwe kino artystyczne w Stanach rodzi się w zupełnie innych miejscach, m.in. w Sundance, gdzie Robert Redford od lat dowodzi wielkim festiwalem. Albo w Teksasie, gdzie odbywa się prestiżowy South by Southwest.

Nie zapominajmy jednak i o wielkich europejskich festiwalach, bo to tutaj mają premiery te amerykańskie filmy, na których promocji szczególnie zależy uznanym twórcom. Podczas tegorocznego American Film Festival obejrzymy więc „Zabicie świętego jelenia” Yorgosa Lanthimosa w gwiazdorskiej obsadzie (z Colinem Farrellem i Nicole Kidman), który zwrócił uwagę w Cannes

oraz „mother!” Darrena Aronofsky'ego z Jennifer Lawrence w roli głównej zaprezentowany niedawno podczas festiwalu w Wenecji,

podobnie jak nowa produkcja w reżyserii George'a Clooney'a „Suburbicon”, którą także zobaczymy we Wrocławiu.

8. American Film Festival w Kinie Nowe Horyzonty

8. American Film Festival w Kinie Nowe Horyzonty

Wydarzenie kinowe
Termin od 24 października 2017 do 29 października 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Rosanna Arquette nagrodzona

Przyjazd amerykańskiej aktorki znanej m.in. z filmu „Rozpaczliwie poszukując Susan”, „Wielki błękit”, czy „Pulp Fiction” do Wrocławia to wydarzenie, bo artystka odbierze Indie Star Award, nagrodę dedykowaną twórcom niezależnym. Jej głos może zabrzmieć wyjątkowo silnie także teraz, kiedy udzieliła poparcia aktorkom, które ujawniły, w jaki sposób padły ofiarą molestowania twórcy słynnej wytwórni filmowej Miramax, i przyznała, że sama także została zaatakowana przez tego znanego producenta. 

We Wrocławiu będzie miała premierę polską najnowsza produkcja z udziałem aktorki „Maya Dardel” Magdaleny Zyzak i Zachary’ego Cotlera.

Retrospektywa mistrza

Choć wielu widzów może nie kojarzyć jego nazwiska, filmy Samuela Fullera były inspiracją dla wielu amerykańskich reżyserów, jak Jim Jarmush, czy Quentin Tarantino. Podczas American Film Festival będzie szansa nadrobienia zaległości z twórczości Fullera (podczas pokazów siedmiu jego filmów). Przyjedzie także jego córka Samantha Fuller, a towrzyszyć jej będzie matka, Christa, muza reżysera. 

Dokumenty na wagę złota

Czyli znakomite filmy dokumentalne. Warto zwrócić uwagę na hit tegorocznego festiwalu Doc – „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka o problemie rasizmu w Stanach. Arcyciekawy film „Kochana mamusia nie żyje” Erin Lee Carr. jest poświęcony śmierci Deedee Blanchard, którą zamordowała jej własna córka Gypsey Rose.

Film otwarcia i zamknięcia

Jak zawsze pieczołowicie dobierane obrazy. Na przystawkę – hit ostatnich miesięcy w Stanach, czyli love story „I tak cię kocham” Michaela Showaltera z rolami Holly Hunter i Zoe Kazan. Na deser – satyra science-fiction „Pomniejszenie” Alexandra Payne’a z Mattem Damonem. 

Bilety

Karnety na festiwal (w cenie do 250 zł) można kupować do 17 października, bilety z kolei (ceny do 25 zł) od 17 października.

Zgłoś uwagę