6 tys. nowych miejsc pracy

Aż 15 firm zdecydowało się zainwestować w aglomeracji wrocławskiej w 2013 roku


- Miniony rok był dość szczególny. Odnotowaliśmy wyraźniejsze niż w poprzednich latach zainteresowanie firm produkcyjnych, co jest widoczne w liczbie miejsc pracy utworzonych w tym sektorze. Branża nowoczesnych usług również dynamicznie się rozwijała: pojawiły się nowe projekty, a część obecnych na rynku firm podjęło decyzję o reinwestycji. Co ważne, wzrosło znaczenie Wrocławia jako lokalizacji dla firm usługowych. W raporcie Tholons, wśród 100 miast na świecie, Wrocław zanotował największy skok względem poprzednich lat, aż o 10 pozycji - mówi Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu ARAW.

W 2013 r. ARAW prowadziła w sumie ok. 25 projektów inwestycyjnych. Do końca roku udało się uzyskać decyzje 15 firm (5 firm produkcyjnych i 10 usługowych) o ulokowaniu bądź rozwoju działalności na terenie aglomeracji wrocławskiej. Dla porównania - Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, rządowa instytucja odpowiedzialna za rozwój biznesu z obcym kapitałem w całym kraju, zakończyła w ubiegłym roku 53 projekty inwestycyjne. Część przedsiębiorstw, z którymi współpracowała ARAW, pozostaje w dalszym ciągu na etapie podejmowania decyzji.

Wśród inwestorów z branży produkcyjno-logistycznej niekwestionowanym liderem jest Amazon. Amerykański gigant sprzedaży internetowej wybuduje dwa centra konfekcyjno-dystrybucyjne w Bielanach Wrocławskich, w których zatrudnienie na stałe znajdzie 4000 osób, dodatkowo tymczasowo pracować tam będzie 6000 osób. Ponadto szwajcarskie Nestlé wybuduje fabrykę wraz z centrum dystrybucyjnym karmy dla zwierząt, irlandzka firma ID Technology zainwestuje w fabrykę etykiet samoprzylepnych, a amerykańskie Wabco rozszerzy działalność we Wrocławiu o nowy zakład produkcyjny.

W branży usługowej warte odnotowania są m.in. nowe centra firm Parker Hannifin (finanse i księgowość), Redknee (IT), Synexus (finanse i IT) czy Viessmann (R&D). Decyzję o reinwestycji i rozszerzeniu działalności podjęły m.in. BNY Mellon oraz Nokia Solutions and Networks.

Skąd pochodzą inwestorzy w aglomeracji? - Jeśli chodzi o kraje, których napływają do nas inwestycje, to dominują Stany Zjednoczone. Pozostałe firmy reprezentują Europę Zachodnią, głównie Wielką Brytanię i Niemcy - wyjaśnia Ewa Kaucz.

mano

Zgłoś uwagę