Majówka w procentach

Na długi wyjazd majowy stać tylko nielicznych


Blisko 60 proc. Polaków nie planuje korzystać z dodatkowych dni urlopu w związku z pierwszym weekendem majowym – wynika z badań przeprowadzonych przez Work Service. Najpopularniejszą formą odpoczynku są wyjazd turystyczny w kraju lub spędzanie czasu wolnego w domu. Nadal tylko nieliczni decydują się na podróże zagraniczne w okolicach majówki.

Firma Work Service sprawdziła, czy Polacy planują wziąć dodatkowe dni wolnego w okresie od 28 kwietnia do 2 maja oraz gdzie zamierzają spędzić długi weekend majowy. Zdecydowana większość respondentów zadeklarowała, że nie ma w planach korzystać z urlopu w te dni (59,1 proc.). Osoby, które planują wydłużyć sobie weekendowy odpoczynek (37,4 proc.) najczęściej ograniczyły się do jednego dnia wolnego w piątek 2 maja (34,5 proc.). Natomiast chętnych do wzięcia czterech dni urlopu i skorzystania z tygodniowego odpoczynku w okolicy weekendu majowego jest blisko 7 proc. osób.

Okazja do naładowania akumulatorów

- Długie weekendy to dobra okazja do naładowania akumulatorów i odpoczynku zarówno dla urlopowiczów, jaki i pracujących - mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA. - Luźniejszej atmosfery w firmach i absencji pracowników można doświadczyć już od poniedziałku. Osoby, które nie planują dodatkowego urlopu z pewnością nie będą narzekać na nadmiar pracy w tym czasie. Większość pracodawców wykazuje się wyrozumiałością i pozwala pracownikom na wcześniejsze zakończenia dnia pracy w piątek 2 maja, lub na pracę poza biurem.

- Wyniki przeprowadzonego sondażu pokazują, że największą tendencję do wykorzystania okazji na dłuższy urlop w tym terminie mają osoby w wieku 35-44 lat – majowy urlop planuje niemal 41 proc. osób w tej grupie badanych.-- Trzydziestolatkowie to grupa pracowników najbardziej skoncentrowanych na pracy i rozwoju zawodowym - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA. - To także osoby zazwyczaj najrzadziej korzystające z urlopów. Dlatego długi weekend jest dla nich doskonałą okazją na zasłużony i niezbyt długi odpoczynek.

Pogoda dla bogaczy

Dodatkowe dni wolne od pracy są mile widziane przez osoby najlepiej zarabiające – wśród osób otrzymujących wynagrodzenie powyżej 4 tys. zł niemal połowa (47,1 proc.) planuje skorzystać z urlopu przynajmniej jednego dnia, a ponad 13proc. planuje rozpocząć weekend już od poniedziałku. Wśród osób zarabiających do 1 tys. zł jedynie niecałe 5 proc. badanych miało takie plany. Wśród najbardziej zamożnych widać też największą gotowość do spędzenia majówki za granicą – ponad 8 proc. badanych otrzymujących pensję powyżej 4 tys. zł planuje taki wyjazd, a w przypadku zarabiających mniej liczba osób o podobnych planach jest bliska zeru.

Wyniki zrealizowanego badania wykazały, że wyjazdy podczas urlopu planowały częściej osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy większych miast (ponad 100 tys. mieszkańców) i powyżej 54 roku życia.

 

Sprawdź też, jak pracują wrocławskie urzędy 2 maja.


Katarzyna KunkaZgłoś uwagę