36,4 mld euro na rozwój polskich firm

Przedsiębiorcy mogą liczyć na ogromne dofinansowanie

  • Parlament Europejski foto. www.freeimages.com

    Parlament Europejski foto. www.freeimages.com


W środę, 21 maja, we wrocławskim Hotelu Mercure odbyły się Dolnośląskie Spotkania Biznesowe pod hasłem „Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro”. Gościem spotkania była wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która wyjaśniła zmiany jakie nastąpią w nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, zwłaszcza w kontekście rozwoju polskich przedsiębiorstw.

- W nowej perspektywie finansowej mamy najwyższy poziom dofinansowania przedsiębiorczości w historii – twierdzi Ilona Antoniszyn-Klik. - Na ten cel wydamy około 36,4 mld euro. Przedsiębiorcy zauważą jednak wyraźne różnice starym a nowym okresem finansowania.

Główne różnice to wspieranie przedsiębiorczości ściśle połączonej z nauką oraz mniej dotacji, a więcej zwrotnych instrumentów finansowych, które będą finansowały wdrożenia.

- Przedsiębiorstwa i uczelnie są teraz skazane na siebie, jeśli chcą zdobyć unijne pieniądze – uważa wiceminister. - Zmienią się również mechanizmy finansowania. Do tej pory 30-40 proc. wartości danego projektu było wypłacane w formie dotacji w miarę jak postępował projekt, a teraz na część wdrożeniową będzie to najczęściej kredyt na warunkach preferencyjnych, gwarantowany lub o niższym oprocentowaniu. Natomiast na część badawczą w dalszym ciągu będą to dotacje.

Według Ilony Antoniszyn-Klik, mamy obecnie ciekawy okres przejściowy, ponieważ obie perspektywy unijne nakładają się na siebie.

- Programy z okresu 2007-2013 skończą się dopiero w 2015 roku, a już rozpoczęła się nowa perspektywa unijna – mówi Ilona Antoniszyn - Klik. -Teraz jest więc najwyższy poziom wydawania pieniędzy unijnych, jaki możemy sobie wyobrazić w ramach wszystkich programów.

W rozpoczętym właśnie nowym okresie finansowania z 82,5 mld euro z funduszy polityki spójności finansowana będzie przede wszystkim przedsiębiorczość. Na cele związane z jej rozwojem będzie przeznaczone 36,4 mld euro.

W nowej perspektywie unijnej bardzo ważne będą działania zmierzające do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Na ten cel przeznaczono 8,6 mld euro.

- Nie będzie jednak dotacji dla wdrażania cudzych technologii spoza kraju, a jedynie dla tych innowacji, które będą wypracowane w Polsce. Cztery kwestie będą musiały być spełnione: badania, rozwój, wdrożenie i ekspansja zagraniczna, najlepiej poza rynku Unii Europejskiej. Wsparcie dostaną więc projekty, które będą kompletne od pomysłu do urynkowienia.

Katarzyna KunkaZgłoś uwagę