25. rocznica zjendoczenia Niemiec

Dokładnie 25 lata temu, 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna połączyła się z Republiką Federalną Niemiec. Od tej pory 3 października jest świętem narodowym, nazywanym Dniem Jedności Niemiec. W tym dniu we Wrocławiu pod tablicą poświęconą Solidarności przy ul. Grabiszyńskiej, spotkała się polska i niemiecka młodzież.


W sobotę rano grupa młodych ludzi z Bremy z chóru "Bremer Kinder und Jugendkantorei" wraz z chórem z wrocławskiej szkoły muzycznej im. Grażyny Bacewicz spotkała się przy zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. To ważne miejsce w historii Wrocławia. - To tam, w tamtej zajezdni, Tomasz Surowiec ustawił autobus w poprzek bramy wjazdowej, rozpoczynając strajk MPK. Strajk, który dał początek dolnośląskiej "Solidarności" - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Urodzony we Wrocławiu wybitny amerykański historyk niemieckiego pochodzenia, Fritz Stern w swojej książce "Niemcy w pięciu wcieleniach" napisał: "Teraz, patrząc z oddali, widziałem jak Wrocław lat osiemdziesiątych (ubiegłego stulecia) nabierał nowego, szlachetnego znaczenia, stając się twierdzą "Solidarności" tego polskiego ruchu społecznego, który doprowadził do samowyzwolenia Europy Wschodniej, a także do zjednoczenia Niemiec (piątych Niemiec w moim życiu)."

Młodzi ludzie pod tablicą „Solidarności” wysłuchali słów Sterna, złożyli kwiaty i odśpiewali kilka pieśni. W podziękowaniu dla „Solidarności” za to, co dzięki niej zdarzyło się w Europie, w tym w Niemczech.Zgłoś uwagę