wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. 25 artystów na jubileusz 25-lecia Galerii Miejskiej

Dyrektor Galerii Miejskiej Mirosław Jasiński zrobił wszystkim wielbicielom sztuki nie lada niespodziankę. Na przypadającą w tym roku 25. rocznicę działalności galerii zaprosił 25 artystów, którzy w ciągu minionego ćwierćwiecza okazali się ważni nie tylko dla tego miejsca, ale i sztuki. Nie tylko wrocławskiej. Prace m.in. Wandy Gołkowskiej, Alojzego Gryta, Leona Podsiadłego, czy Elżbiety Terlikowskiej obejrzymy od 16 grudnia do 18 stycznia. Wstęp jest wolny.

Reklama

Galeria Miejska powstała w 1991 roku, tuż po transformacji ustrojowej, kiedy transformacji ulegała także sztuka i sposób jej prezentowania. Wrocławska instytucja stała się jedną z najciekawszych m.in. dlatego, że dyrektorzy (najpierw Teresa Kukuła, potem Mirosław Jasiński) znaleźli oryginalną na ówczesne czasy (dziś praktykowaną w wielu miejscach) formułę opowiadania o sztuce i sztuką. Wystawy i dobór artystów prowokowały do dyskusji, wernisaże bywały manifestami z prawdziwego zdarzenia, zaś zwiedzający dostali nie tylko możliwość poznania wrocławskiej sztuki, ale też interesujących kierunków zagranicznej. – Mieliśmy poczucie, że to nasze miejsce – mówi dziś artystka Anna Kutera. – Przestrzeń była tu specyficzna, ale zawsze przyjazna – wspomina profesor Alojzy Gryt, który eksperymentował nawet z murami w Galerii Miejskiej (do jednej z ekspozycji na jego prośbę zdzierano tynk aż do ceglanej ściany).

25/25 – 25 artystów na 25-lecie Galerii Miejskiej

25/25 – 25 artystów na 25-lecie Galerii Miejskiej

Wystawa
Termin od 16 grudnia 2016 do 18 stycznia 2017

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Na wystawę „25/25” Mirosław Jasiński zaprosił (w alfabetycznej kolejności) prace artystów, których dorobek był prezentowany w Galerii Miejskiej więcej niż trzy razy: Macieja Albrzykowskiego, Marcina Berdyszaka, Jana Chwałczyka, Tomasza Domańskiego,Wandy Gołkowskiej, Alojzego Gryta, Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej, Zdzisława Jurkiewicza, Wojciecha Kaniowskiego, Teresy Klaman, Pauliny Komorowskiej-Birger, Anny Kutery, Romualda Kutery, Christosa Mandziosa, Darii Mileckiej, Eugeniusza Minciela, Tomasza Niedziółki, Przemysława Pintala, Leona Podsiadłego, Barbary Ropelskiej, Janiny Rudnickiej, Marka Sienkiewicza, Elżbiety Terlikowskiej, Zofii Tkaczyk, Marii Wrońskiej. – Wybór różnorodny, ale spójny z tym, co przez ćwierćwiecze oglądaliśmy w Galerii – wyjaśnia Mirosław Jasiński, kurator wystawy 25/25 i dyrektor Galerii Miejskiej.

„Le danse macabre de terrorisme” Marcina Berdyszaka do obejrzenia na wystawie/fot. Mat

Prace malarskie, grafiki, rzeźby, szkło. I, co istotne, powstałe w ostatnich latach, aktualne, dlatego tym cenniejsze. Dla stałych bywalców Galerii Miejskiej będą okazją do porównań, dla młodego pokolenia do zapoznania się z kultowymi wrocławskimi autorami. We wnętrzach Galerii Miejskiej znalazły się 24 prace, natomiast rzeźba Christosa Mandziosa „Upadek” została wyeksponowana przed kościołem św. Elżbiety.

Rzeźba Christosa Mandziosa przed montażem/fot. Mat

Wystawie towarzyszyć będzie specjalnie wydany album z tekstami krytycznymi, ale i archiwaliami. Ponadto Mirosław Jasiński pragnie przekazać całą dokumentację fotograficzną (ponad 2,5 tysięca zdjęć) i nagraniową z ostatnich 25 lat działalności Galerii Miejskiej w depozyt Ossolineum. – Trzeba myśleć o przyszłości i o tyh, którzy być może będą pisać prace z historii sztuki korzystając z cennych materiałów galerii – podkreśla dyrektor placówki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl