222 atrakcje Wrocławia, które niekoniecznie znacie [ZAKOŃCZONY]

Zostańcie autorami przewodnika. Wyślijcie zdjęcie wyjątkowego miejsca lub wydarzenia we Wrocławiu i wygrajcie 700 zł!

  • Klatka schodowa w kamienicy przy Wita Stwosza 16 O tych schodach podobno myślał Spielberg. Miał jednak za ciężki sprzęt. Po renowacji spirala przy Wita Stwosza wytrzymałaby i takie obciążenie. Dwustuletnie, filmowe, kręcone schody w kamienicy przy Wita Stwosza 16 przeszły kilka lat temu remont i to uratowało je przez zniszczeniem. Architektura nawiązuje do cieplic rzymskiego cesarza Dioklecjana. Na klatce schodowej są półkoliste okna termalne, do architektury starożytnych term nawiązywał renesans.

  • Legendarna Zajezdnia "Solidarności" Zajezdnia autobusowa MPK Wrocław przy ul. Grabiszyńskiej obrosła w legendy jako kolebka wrocławskiej „Solidarności”, to tam pracował m.in. Władysław Frasyniuk i Tomasz Surowiec. To wydarzenia z Grabiszyńskiej wplecione są w wątki głośnego filmu „80 milionów”. Mało kto jednak wie, że pierwotnie była to zajezdnia tramwajowa. W dodatku historyczna, bo pierwsza we Wrocławiu. Powstała jeszcze w XIX wieku.

  • Hotel dla pszczół w Parku Grabiszyńskim Na jednej z licznych polanek w Parku Grabiszyńskim stoi drewniana budowla przypominająca z daleka szafkę. To hotel dla wędrownych pszczół, jeden z trzech, które postawiło Greenpeace we Wrocławiu. W mieście owady zapylające nie mają za wiele kryjówek, dzięki takim budowlom będą miały gdzie się schronić, odpocząć i rozmnażać się. Nie wolno zakłócać im spokoju, stukać w hotel ani przewracać.

  • Wieża ciśnień na Brochowie Wieża ciśnień na Brochowie - została wybudowana przez zakład wodociągowy z myślą o rosnących potrzebach mieszkańców. Zaprojektował ją inżynier Reinhold Mestel, a oficjalnie została oddana do użytku na początku listopada 1903 r. Wieża ma 39 metrów wysokości i przy dobrej pogodzie widać z niej nawet Wzgórza Trzebnickie. Budowli udało się przetrwać II Wojnę Światową bez szwanku, a swoją funkcję spełniała do lat 70. XX wieku. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma Towarzystwo Przyjaciół Brochowa.

  • Labirynt z żywopłotu w parku na Brochowie Labirynt w parku na Brochowie – choć powstał w latach 90. XX w. w ramach rewitalizacji parku, to stanowi jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w całym Wrocławiu. Graby, wśród których się poruszamy, mają ok. dwóch metrów wysokości, dlatego pokonanie labiryntu nie należy wcale do łatwych zadań. Przejście całej trasy może zająć nawet 30 minut i raczej nie należy próbować po zmroku. Labirynt sąsiaduje z budynki dawnego folwarku, w którym obecnie funkcjonuje Hotel Brochów.

  • Wirydarz w Instytucie Antropologii ul. Kuźnicza 35 Choć to jezuicki konwikt św. Józefa to bardziej przypomina pałac a nie klasztor. Dziś mieści się tu Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystarczy uchylić wielkie drzwi, by przenieść się w czasie i poczuć się jak alumni mieszkający w XVIII wieku w Collegium Convictorium Societatis Jezu ad S. Josephum. Piękne łukowe okna, uroczy dziedziniec z bukszpanowym żywopłotem i ocalałą rzeźbą św. Łucji służy dziś antropologom. W dawnej kaplicy św. Józefa mieści się Muzeum Człowieka.

  • Zatoka Gondoli Przyczółek Wenecji Północy (czyli Wrocławia). Jedno z najbardziej malowniczych miejsc na mapie miasta znajdziemy ukryte między Muzeum Narodowym a Wzgórzem Polskim. Można stamtąd wypłynąć na Odrę kajakiem, łodzią wiosłową, motorówką (wtedy sami jesteśmy sobie sternikami) albo skorzystać z turystycznego tramwaju wodnego i wyruszyć w rejs.

  • Artystyczne nagrobki na Cmentarzu Grabiszyńskim Warto zwrócić uwagę na zabytkowy pomnik z różowego piaskowca aktorki Vilmy Illing (pole 39). Jest on rzeźbą wspierającej się o pomnik płaczącej kobiety. Vilma Illing występowała we wrocławskim Teatrze Miejskim pod koniec XIX wieku. Była sławną aktorką, zwykle grała role nowoczesnych kobiet.

  • Przyjaciele i Znajomi w willi bankiera XIX-wieczna willa bankiera Isidora Alexandra zyskała nowe oblicze w 2012 r., od kiedy zajęła ją restauracja-bar „Przyjaciele i Znajomi”. I stała się popularnym miejscem spotkań zarówno wśród mieszkańców okolicy, jak i osób, które w ten rejon Wrocławia nie zaglądali. Dom Alexandra był pierwszą willą w tej części dawnego Breslau. Po 1920 r. stał się siedzibą katolickiego stowarzyszenia młodzieży, a po II wojnie przejęły go Lasy Państwowe. Potem mieściło się w nim przedszkole oraz szkoła wyższa. Przyjaciele i Znajomi, ul. Grunwaldzka 98

  • Festiwal Dyni w Ogrodzie Botanicznym Kabaczek, patison, melon nazw jest wiele, ale wszystkie te warzywa to dynie. Na sałatki, dżemy, chleby, zupy, sosy, zakąski, nalewki, wypieki, oleje, a do tego grillowane, gotowane, pieczone czy smażone – do wyboru do koloru – dynia nadaje się niemal na wszytko. Jej niepowtarzalne walory smakowe i estetyczne mógł spróbować, i podziwiać każdy kto wybierze się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego na Dolnośląski


Nagroda główna dla najlepszego zgłoszenia - karta upominkowa o wartości 700 zł na sprzęt elektroniczny.


Pozostałe nagrody gawarantowane dla 222 laureatów:

1. Publikacja zdjęcia i opisu wraz z podaniem imienia i nazwiska Laureata w przewodniku 
    drukowanym oraz on-line
2. Egzemplarz autorski wydrukowanego przewodnika „222 atrakcje Wrocławia,które 
    niekoniecznie znacie” dla każdego z 222 Laureatów

Szczegółowy Regulamin Konkursu - TUTAJ

Jeżeli gdzieś je się wspaniałe śniadanie - piszcie. Jeżeli gdzieś cudownie się zaręczyć - piszcie. Jeżeli gdzieś wspaniale się zabawić - piszcie. Jeżeli jakieś miejsce wpływa na Wasz zmysł estetyczny - piszcie. To będzie przewodnik bez ograniczeń! Pokażmy, że nasze miasto ma duszę!
Możecie opisać wasze ulubione miejsca, detale, a nawet wydarzenia, które uważacie za najbardziej wrocławskie 

Zgłoszenia przyjmujemy  do 30 listopada 2014 do północy!Zgłoś uwagę