wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa z kilku powodów. W tym roku przypadają kolejno – 20-lecie wrocławskiego festiwalu, 70-lecie powstania państwa Izrael i 50-lecie Marca '68. Dyrektor artystyczny Simchy, Stanisław Rybarczyk, zaplanował program z ciekawymi panelami dyskusyjnymi, wystawami, spotkaniami, koncertami, warsztatami. Festiwal potrwa od 2-8 czerwca. Wstęp na wiele wydarzeń jest wolny.

Reklama

Na początek wieczór hawdalowy

Niemal każdy z siedmiu dni festiwalu Simcha (co oznacza radość) ma swoje motto. Podczas pierwszego – Klezmerskiej hawdali (2.06) – spotkanie z założycielami Simchy (m.in. Karoliną Szykier-Koszucką i dawnymprzewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Jerzym Kichlerem), a potem koncert formacji Klezmafour.

Gotowanie z żoną rabina

W niedzielę (3.06) sporo kulinariów – od 10.00 na dziedzińcu synagogi jarmark żydowski, podczas którego popróbujemy koszernych specjałów, a od 14.30 będziemy mogli przyrządzać potrawy z rebecyn (czyli żoną rabina) Danielle Chaimovitz Basok. – Kiedy mówimy o kulturze żydowskiej, myślimy o muzyce, literaturze, niekoniecznie o kuchni, może dlatego, że nasza kuchnia to bałagan, miszmasz. Każda rodzina w Izraelu pochodzi z innego miejsca i miała swoje potrawy od pokoleń – uważa rebecyn.

Żona rabina zaprasza do wspólnego stołu, a nauczy, jak zrobić dobrą szakszukę, niekoniecznie jako potrawę śniadaniową. – Kiedy nie mamy niczego w lodówce, a przyjedzie np. 20 osób, szakszukę można zrobić zawsze, no i humus, jemy go cały dzień – mówi Danielle Chaimovitz Basok. Podczas warsztatów rebecyn pokaże także, jak smacznie przyrządzić falafel, czy kilka wersji omletu. – Tradycyjne jedzenie żydowskie jest proste, tanie i zdrowe. Nie tuczy – śmieje się rebecyn. Na warsztaty obowiązują zapisy ([email protected], koszt 25 zł).

Wątek kulinarny powróci w ostatni dzień Simchy – 8 czerwca o 20.00 w synagodze kolacja na powitanie królowej Szabat prowadzona przez rabina Davida Basoka i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok (udział płatny 100 zł).

20. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

20. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

Wykład / Koncert / Konferencje / Warsztaty / Etniczna
Termin od 2 czerwca 2018 do 8 czerwca 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Dyskusje, wspomnienia, wykłady

Podczas tegorocznej Simchy warto zajrzeć i posłuchać dyskusji. W poniedziałek 4.06 spotkanie z ocalonymi z Holocaustu i Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata (o 16.00), we wtorek 5.06 o 16.00 panel dyskusyjny wokół wydarzeń Marca '68, a w środę 6.06 o 16.00 spotkanie z rabinem, a potem rabinką. Obydwoje reprezentują dwa ruchy (reformowany i konserwatywny), z kolei w sobotę 8.06 o szabacie w życiu żydowskiejh kobiety opowie rebecyn Danielle Chaimovitz Basok, zaś potem jej mąż, rabin David Basok odpowie na pytania zadawane przez wszystkich chętnych.

Poezja, muzyka

W tym roku aż dwa spotkania z poezją żydowską – poeta Cwika Szternfeld z Izraela opowie o swoim tomiku „Po polsku” (3.06, godz. 17.00), a 4.06 Robert Koszucki przeczyta wiersze Jehudy Amichaja z tomu „Otwarte zamknięte otwarte”. To odkrycie Stanisława Rybarczyka, podobnie jak strona muzyczna Simchy.

Do Wrocławia przyjedzie nie tylko zespół Klezmafour, który zagra podczas inauguracji, ale też The Libyans (3.06, godz. 20.00). – To zespół z Libii, który wykonuje świętą muzykę żydowską, a poszukuje też i odnajduje teksty zwielu miejsc na Bliskim Wschodzie i je wykonuje – mówi Stanisław Rybarczyk.

Odkryciem będzie też Dorota Helbin z zespołem, która wystąpi 5 czerwca o 20.00. Wśród młodych zdolnych są też wychowankowie słynnego ośrodka w Sejnach – Zespół Klezmerski Sztetl (7.06., godz. 20.00).

Wstęp na wiele wydarzeń Simchy jest wolny, na koncerty bilety w cenie 25-55 zł. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl