160 lat temu urodził się Ignacy Jan Paderewski

18 listopada 1860 roku w niewielkiej wsi na Podolu, przyszedł na świat Ignacy Jan Paderewski. Światowej klasy pianista i kompozytor, uważany za jednego z ojców polskiej niepodległości. Dwukrotnie koncertował we Wrocławiu. W 2018 roku na Promenadzie Staromiejskiej odsłonięte zostało jego popiersie.

  • Popiersie Ignacego Paderewskiego we Wrocławiu

    Popiersie Ignacego Paderewskiego we Wrocławiu, fot. Bartosz Moch


Pierwszy wrocławski koncert Ignacego Jana Paderewskiego miał miejsce 6 lutego 1891 roku, w sali Nowej Giełdy przy ul. Krupniczej. Zagrał wówczas klasyków: Beethovena, Schumanna, Chopina, Liszta. W programie znalazły się jednak również jego własne utwory. Zebrał wówczas bardzo pochlebne recenzje prasowe.

Wrócił do Wrocławia, będąc jeszcze bardziej znanym człowiekiem. 26 października 1901 zagrał w nieistniejącym już budynku Wrocławskiego Domu Koncertowego przy obecnej ul. Piłsudskiego. Sala pękała w szwach, jego koncertu słuchało wówczas około 1500 osób.

I.J. Paderewski Koncert fortepianowy a-moll op. 17 / Piano Concerto in A minor Op. 17. Źródło: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Paderewski koncertował na niemal wszystkich kontynentach (poza Azją), a sławę i fortunę przyniosły mu m.in. liczne tournée po Stanach Zjednoczonych. Wywarł ogromny wpływ na polską historię. W 1919 roku, wraz z Romanem Dmowskim, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu. To za jego namową prezydent USA Woodrow Wilson uzależnił podpisanie kończącego pierwszą wojnę światową traktatu wersalskiego, od dopisania do dokumentu punktu o utworzeniu niepodległego państwa polskiego.

Upamiętnienie we Wrocławiu

W 1983 roku jego imieniem nazwano jedną z ulic na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. W 2002 roku tablicę pamiątkową umieszczono na budynku dawnej Nowej Giełdy, gdzie koncertował Ignacy Jan Paderewski.

W 2018 roku popiersie kompozytora stanęło u zbiegu promenady Staromiejskiej z ul. Krupniczą.Zgłoś uwagę