wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 14. edycja mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 – Weź miasto w swoje ręce!
Kliknij, aby powiększyć
Mikrogranty na Strachocinie, Swojczycach i Wojnowie fot. Renata Piwko-Wolny
Mikrogranty na Strachocinie, Swojczycach i Wojnowie

Czerwcowa edycja mikroGRANTÓW skierowana jest mieszkańców Wrocławia, którzy uwielbiają zieleń i wszelkie inicjatywy na świeżym powietrzu. Do 15 czerwca można zgłaszać pomysły na plenerowe projekty, realizowane w dostępnych dla mieszkańców miasta przestrzeniach – w parkach, na skwerach, placach, wokół rzek czy stawów, a także na podwórkach.

Reklama

– Zachęcamy do wybrania się na spacer po swoim osiedlu i poszukania miejsc odpowiednich na waszą inicjatywę. Zastanówcie się, czy istnieje w waszej okolicy przestrzeń zielona, wymagająca szczególnej uwagi lub dodatkowej opieki, i jak można zadziałać, by ją ożywić. Dodatkowo przygotowaliśmy dla dokument z wyszukanymi przez nas potencjalnymi terenami na wasze projekty – mówi Martyna Gach, koordynatorka mikroGRANTÓW.

Pomysły będzie można omówić i skonsultować w trakcie naboru – zespół mikroGRANTÓW zaprasza na konsultacje do Barbary, w dni robocze: 5-9, 12-15 czerwca, w godzinach 17.00-19.00.

MikroGRANTY ESK Wrocław 2016: Weź miasto w swoje ręce!

MikroGRANTY ESK Wrocław 2016 to skierowany do mieszkańców Wrocławia program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania z rozmaitych dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym. W naborze mogą wziąć udział: pełnoletnie osoby fizyczne, nieformalne grupy osób fizycznych z dorosłym przedstawicielem, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Zwycięskie propozycje, które mają wymiar kulturalno-społeczny, więziotwórczy lub artystyczny, np. warsztaty, spotkania, wydarzenia, gry miejskie itp., mogą zostać wsparte do 5000 złotych brutto dla pojedynczego projektu. Autorom zapewniona jest także pomoc w sprawach potencjalnie problematycznych, np. w działaniach administracyjnych, prawnych, logistycznych i promocyjnych.

Laureaci naborów wyłaniani są na drodze konkursu. Inicjatywy ocenia komisja, złożona z przedstawicieli różnych środowisk: animacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i akademickich. W każdym naborze wybieranych jest dziesięć projektów. O realizacji dwóch z nich decydują wrocławianie i wrocławianki w specjalnym, internetowym głosowaniu.

Zwycięzcy 13. edycji mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016

  1. SitoOgród – edycja „Wiosna!” (SitoOgrodnicy, 357 pkt) – kontynuacja projektu SitoOgórd w MiserArt, realizowanego w sierpniowej edycji mikroGRANTÓW w 2016 r. Panowie i Pani z MiserArtu – warsztatowicze z poprzedniej edycji działania, pod okiem graficzki nauczą techniki sitodruku grupę niepełnosprawnej wrocławskiej młodzieży. Warsztaty zakończą się wernisażem i wystawą powstałych tkanin.
  2. „Nimfy, maszkarony i pomarańcze": sekrety Przedmieścia Oławskiego – warsztaty, gra miejska, spacery (Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, 355 pkt) – ekipa projektu uchyli przed wrocławianami rąbka tajemnicy, którą skrywa osiedle. W ramach działań dzieci i młodzież wezmą udział w przygotowanych wspólnie z pomysłodawcami spacerach po swojej najbliższej okolicy, grze miejskiej oraz lokalnych festynach.
  3. Mobilna Restauracja integruje – na Sępolnie (Razem dla Sępolna, 349 pkt) – grupa mieszkańców osiedla Sępolno zorganizuje cykl działań wokół instalacji „Integrator” na skwerze przy ul. Waryńskiego. Autorzy projektu pokażą swoim sąsiadom, jak z niej korzystać, zachęcą do dbania o wspólne dobro i przestrzeń na przyjazne i kameralne miejsce spotkań.
  4. Osiedlowy Polegiwacz, czyli... zrelaksuj się na Zakrzowie! (Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów, 344 pkt) – ekipa lokalnych działaczy z Zakrzowa wspólnie z mieszkańcami chce stworzyć na osiedlu strefę relaksu – razem ją zaprojektować, wykonać i wybrać najlepsze dla niej miejsce. Dzięki temu w okolicy powstanie integrujące miejsce spotkań.
  5. Sztuka natury na stART! (Stowarzyszenie Grupa z Pasją, 342 pkt) – sąsiedzi ze Strachocina, Swojczyc i Wojnowa zapraszają na cykl warsztatów ceramiczno-szklarskich, a także naukę komponowania i tworzenia mandali o tematyce czterech żywiołów. Zwieńczeniem wspólnej pracy będzie letni festiwal landART w parku Strachocińskim.
  6. Sąsiedzie! Podejdź do płota. Projekt integrujący sąsiadów z Karłowic (Fundacja Nowa Muzyka Nowa Edukacja, 338 pkt) – mieszkańcy Karłowic oraz podopieczni Fundacji l’Arche odbędą wspólną pracę nad przygotowaniem spektaklu teatralnego i jego oprawy muzycznej. Cykl warsztatów i spotkań zakończy publiczne wystawienie powstałej sztuki.
  7. Kino plenerowe. Letnie wieczory filmowe dla mieszkańców Lipy Piotrowskiej, Widawy, Rędzina i Świniar (334 pkt) – mieszkańcy Lipy Piotrowskiej zorganizują swoje własne, wakacyjne kino plenerowe, na które zaproszą okoliczne osiedla (np. Różankę czy Świniary). Filmowe lato odbędzie się pod znakiem nagrodzonych na festiwalach, uznanych przez krytyków dzieł.
  8. „przecież musieliście go widzieć” – wojaczek/wędrówka/Wrocław (Fundacja Teatr Układ Formalny, 327 pkt) – w ramach warsztatów scenograficzno-teatralnych dla wrocławskich licealistów i licealistek powstanie makieta-mapa artystycznego Wrocławia lat 60. XX wieku. Dodatkowo, na bazie interpretacji oraz dyskusji nad twórczością Rafała Wojaczka powstawać będzie monodram, który zostanie wystawiony w grudniu, w jednym z miejsc związanych z poetą na Karłowicach.

Projekty, które zwyciężyły w głosowaniu internetowym:

  1. Space Day (Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, I miejsce, 1490 głosów) – czyli jeden dzień wypełniony wydarzeniami na temat inżynierii kosmicznej – grą miejską, warsztatami i wykładami, wystawami rakiet czy łazików marsjańskich. Wspólne wydarzenie studentów Politechniki Wrocławskiej oraz pasjonatów astronomii i kosmosu pozwoli mieszkańcom Wrocławia w każdym wieku na zapoznanie się z najnowszymi technologiami. 
  2. Ogródek Społeczny na placu Społecznym we Wrocławiu (Społeczni Ogrodnicy, II miejsce, 1323 głosów) – kontynuacja Warzywnego Ogrodu Społecznego, który w 2016 roku pozwolił na ożywienie przestrzeni placu Społecznego. Tym razem organizatorzy chcą działać z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego i okolic – przeprowadzić warsztaty ogrodnicze, zajęcia jogi i wspólnie „śniadaniować” na trawie. Wspólne aktywności pozwolą na stworzenie roślinnej instalacji, która będzie służyła wszystkim odwiedzającym to miejsce.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl