12 sierpnia obchodzimy dzień słonia

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym w piątek, 12 sierpnia, obchodzimy dzień słonia. Birma i Toto, dwie słonice indyjskie, to najbardziej szacowne mieszkanki zoo. Dostojne gruboskórne panie liczą po 55 lat.

  • fot: zoo wrocław

  • fot: zoo wrocław

  • fot: zoo wrocław


Nasze kochane emerytki dzielą smutną historię, każda z nich spędziła wiele lat w cyrku. Naznaczyło je to m.in. stereotypią, której nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie zaleczyć. Wydawałoby się więc, że z racji wieku oraz doświadczeń słonie będą smutne i osowiałe. Tymczasem, jak twierdzą opiekunowie, często wstępuje w nie przysłowiowy „diabeł”  i rozsadza je energia. Wtedy do zabawy wystarczy kilka niespodzianek jak arbuzy czy kora drzew.

Dzień słonia obchodzi się, aby zwrócić uwagę na problem związany z tym gatunkiem zwierząt. Tylko w Afryce ginie rocznie od 25 do 50 tys. słoni. Głównie z powodu kłów – czyli ciosów, których cena sięga 1 000 euro za kilogram. W ciągu ostatnich 10 lat populacja słoni zmniejszyła się o 60 %! Bywa, że jednego dnia kłusownicy mordują około 50-60 słoni.

Zanim więc kupicie cokolwiek wykonanego z kości słoniowej - kolczyki, pierścionek, figurkę itd., zastanówcie się. Nie warto dla błyskotki przykładać rękę do makabrycznego procederu unicestwiania kolejnych gatunków zwierząt.

Warto pamiętać, ze we wrocławskim zoo codzienne karmienie słonic wypada o godzinie 12:30. Można wtedy podziwiać jak mimo ogromnych rozmiarów są to sprawne zwierzęta.

Zgłoś uwagę