10. Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego [PROGRAM]

By podkreślić wyjątkowość tegorocznej, jubileuszowej edycji, organizatorzy wydarzenia zdecydowali o zmianie jego nazwy na Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego, co lepiej oddaje jego charakter. W końcu podróże to sposób na spędzanie wolnego czasu – a wojażować wcale nie trzeba daleko...


Tym razem w tym turystycznym show weźmie udział ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. Swoją aktualną ofertę zaprezentują  między innymi regiony turystyczne, uzdrowiska, biura podróży, hotele i propagatorzy wszelkich form turystycznych. 

Zobacz program godzinowy:

10. Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego

10. Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego

Targi / Dla wszystkich
Termin od 23 lutego 2018 do 25 lutego 2018

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Dolny Śląsk – współorganizator MTT

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego po raz kolejny występuje w roli współorganizatora targów. Stoisko Dolnego Śląska jest co roku jednym z najliczniej odwiedzanych punktów targów. Wśród atrakcji Dolnego Śląska odwiedzający będą mieli okazję usłyszeć o unikatowej wystawie Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu. W podziemiach wystawy, zaaranżowanej przez artystów światowej sławy, poznać można legendy i przekazy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. 

Na wspólnym stoisku Dolnego Śląska zaprezentują się:

 • Gmina Miejska Głogów
 • Dolnośląska Organizacja Turystyczna
 • Fabryka Naczyń Kamionkowych "Manufaktura" Sp. J. Smoleński & Zwierz
 • Powiat Kłodzki
 • Miasto Jelenia Góra
 • Podziemne Miasto Osówka
 • Europejski Szlak Zamków i Pałaców
 • Szlak Tajemniczych Podziemi
 • Smaki Dolnego Śląska
 • Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski
 • Powiat Jeleniogórski
 • Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
 • Kraj Środkowoczeski
 • Kraj Liberecki
 • Karkonoskie tajemnice
 • Huta Julia
 • Stara kopalnia
 • LOT Aglomeracji Wałbrzyska
 • LOT Szklarska
 • Turystyczna 13
 • LGD Partnerstwo Kaczawskie
 • Koleje dolnośląskie Duszniki - Muzeum Papiernictwa

Śląskie – region partnerski

Regionem partnerskim podczas 10. edycji targów będzie województwo śląskie. Odwiedzający stoisko będą mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną oraz usłyszeć m.in. o najbardziej interesującej trasie turystyki industrialnej, jaką jest Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego. Śląsk – Pozytywna Energia przygotowuje również ciekawy program artystyczny oraz upominki dla odwiedzających.

Gruzja – kraj partnerski

Zagranicznym partnerem tegorocznej edycji MTT będzie Gruzja, która zaprezentuje swoje piękno, kulturę, tradycję oraz wspaniałą gruzińską kuchnię.

Swoje ciekawe oblicze pokaże m.in. Adżaria – autonomiczny region na południowym zachodzie kraju. Kraina ta jest przez wielu nazywana Gruzją w pigułce – są tam góry i morze, i oczywiście wspaniałe gruzińskie wino. W sobotę, podczas Festiwalu Kulinarnego, będzie można skosztować wielu narodowych przysmaków, przyrządzanych „na żywo”.

Konkursy targowe

W tym roku ilość nagród, upominków oraz voucherów jest imponująca. Odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w wielu konkursach tematycznych. Wśród nagród bilety wstępu do Energylandii czy pobyty weekendowe w ośrodkach hotelowych. Na zwycięzców czeka m.in. wypoczynek w hotelu Impresja w Dusznikach-Zdroju, rejs promem Stena Line czy loty balonem. Duże zainteresowanie wzbudzą zapewne główne konkursy, gdzie do wygrania będą wakacje marzeń z Biurem Podróży My Travel i Itaka. 

 

Nagrody „Kryształowy Orzeł” MTT Wrocław

W tym roku po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda „Kryształowego Orła” MTT Wrocław, przyznawana w pięciu kategoriach: osobowość i firma/instytucja roku, produkt regionalny, wydarzenie cykliczne – związane z turystyką lub produktem turystycznym, projekt/program imprezy/ usługi turystycznej, atrakcja turystyczna. W ten sposób twórcy targów chcą zwrócić uwagę branży oraz jej odbiorców na ciekawe projekty, które mogą być jeszcze nie w pełni odkryte.

Goście specjalni

 • Aleksander Doba – pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni – opowie słuchaczom Festiwalu Podróżników o blaskach i cieniach tego wyczynu.
 • Znany dziennikarz telewizyjny i radiowy Jakub Porada podczas spotkania autorskiego opowie o swoich turystycznych pasjach. W swojej książce „Porada na Europę” przekonuje, że podróżowanie daje możliwość lepszego zrozumienia Polski i świata; radość z nauki historii, geografii oraz poznawania ludzi i języków obcych.
 • Kolejny gość specjalny to Monika Witkowska – z zawodu dziennikarka i pilotka wycieczek, z zamiłowania podróżniczka (odwiedziła ponad 180 krajów), żeglarka morsko-oceaniczna, licencjonowany nurek, ale przede wszystkim pasjonatka gór. W 2015 r. zakończyła zdobywanie Korony Ziemi w najtrudniejszej 9-szczytowej wersji.

 

 • Grzegorz Kapla żyje z pisania, ale imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko – papuaski, skakał do wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał, zdradzał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce. Wydał kilka książek i opublikował setki reportaży w magazynach i gazetach. Podczas MTT będzie mówił o swojej najnowszej książce „Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem” oraz o innych jeszcze nie opisanych podróżach.
 • Warto też znaleźć czas na spotkanie z mistrzem świata Jerzym Górskim, który zdobył podium w podwójnym Ironmanie, dyscyplinie sportowej będącej kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Górski zdradzi, jak to jest gdy: „Słabość staje się siłą”.
 • „Tajemnice Dolnego Śląska” odsłoni przed słuchaczami Joanna Lamparska, która zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Napisała kilkanaście książek, w tym wiele „przewodników innych niż wszystkie”.
 • Najmłodszym gościem specjalnym MTT będzie Szymon Radzimierski. Ten 11-letni podróżnik zwiedził już 30 krajów i jest autorem popularnego bloga PlanetaKiwi.pl. Jego pierwsza książka „Dziennik łowcy przygód. Extremalne Boreno” została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i zainspirowała wiele dzieci do zwiedzania świata. 

Gra Targowa

Gra Targowa MTT cieszy się wielką popularnością. Starsi czy młodsi – każdy może się zgłosić, odwiedzać stoiska wystawców, rozwiązywać zadania, gromadzić punkty i zdobywać atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów.

Festiwal Podróżników

Globtroterzy i odkrywcy, samotni podróżnicy i rodziny z dziećmi – Festiwal Podróżników to różnorodność. Tak, jak różnorodne są kraje, które odwiedzili prelegenci, i kultury, z którymi się zetknęli. Festiwal to przede wszystkim wciągające opowieści, ciekawe osobowości i historie ludzi, których życie jest niekończącą się podróżą.

Festiwal kulinarny

Po raz kolejny ponad 15 producentów wyrobów regionalnych swoje produkty – zdrowe i wyjątkowo smaczne – zaoferuje szerszej publiczności. Dodatkowo festiwal to trzy dni pokazów kulinarnych – regionalnych i międzynarodowych. W tym roku m.in. kuchnia gruzińska.

Strefa Seniora

Podczas Targów odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach decoupage'u, sitodruku, projektowania dekoracji z żywych roślin oraz wielu innych kreatywnych zajęć. Akademia Umysłu Senior EDU przygotowała zbiór blisko 100 skutecznych ćwiczeń pamięci i koncentracji w formie gier logicznych. Dzięki tak dużej różnorodności gier, trening wszechstronnie aktywizuje różne obszary mózgu. Warsztaty te będą bardzo ciekawą alternatywą do spędzania czasu wolnego.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci będą miały okazję do aktywnego spędzenia czasu w strefie sportowej Fit Kids Centrum Aktywnego Dziecka. Jest to pierwsza siłownia dla dzieci we Wrocławiu, która ma innowacyjny sprzęt oraz profesjonalnych trenerów. Podczas targów każdy uczeń będzie mógł sprawdzić swoją kondycję oraz wziąć udział w warsztatach z zakresu dietetyki i aktywności fizycznej.

Dla maluchów – makieta, przygotowana przez Kolejkowo. Ten miniaturowy fragment świata dokładnie odwzorowuje rzeczywistość i pokazuje życie mieszkańców. Na stoisku będzie również kącik zabaw oraz warsztaty plastyczne.

By jeszcze bardziej uatrakcyjnić pobyt szkół podczas MTT zorganizowana zostanie Gra Targowa zespołowa, dedykowana całym klasom. Grupa, której jako pierwszej uda się wykonać wszystkie zadania, wygra wycieczkę klasową do największego w Polsce rodzinnego parku rozrywki Energylandii. 

Warsztaty branżowe

Nowinki branżowe i bardzo aktualne tematy: „Jak odnosić korzyści ze współpracy z blogerami” oraz „Jak przy współpracy blogerów przygotować skuteczną kampanię promocyjną?” – to tylko niektóre zagadnienia, które poruszy Wojciech Grabowski, autor jednego z najpopularniejszych blogów w Polsce „Roadtripbus”. Będzie również okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu pozyskiwania środków unijnych na szkolenia dla branży turystycznej. 

fot. UMWD, mawiZgłoś uwagę