Kwesty na cmentarzach we Wrocławiu

We wtorek, 1 listopada, wolontariusze różnych organizacji wezmą udział w kwestach zorganizowanych na największych wrocławskich cmentarzach. Publiczne zbiórki pieniędzy na różne cele na nekropoliach w dniu Wszystkich Świętych to już tradycja. Zobacz, kto i na rzecz kogo będzie kwestował.

  • We Wszystkich Świętych wolontariusze będą kwestować na rzecz bezdomnych (fot. wroclaw.pl)


Niektóre kwesty zaczną się już w poniedziałek, 31 października. W tym roku zbiórkę na rzecz osób bezdomnych zapowiedzieli członkowie wrocławskiego oddziału Towarzystwa im. św. Brata Alberta. Podobnie jak w roku ubiegłym, ojcowie bonifratrzy będą kwestować na rzecz hospicjum, będą też przedstawiciele kilku innych organizacji.

31 października i 1 listopada na cmentarzach Osobowickim, Grabiszyńskim i cmentarzu przy ul. Smętnej na Biskupinie przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen będą zbierać pieniądze na polskie cmentarze na Kresach.

Na leczenie swoich małych podopiecznych kwestować będą też:  Fundacja Pomocy Dzieciom „Słoneczny Uśmiech”  z Krakowa i Fundacja Walki z Rakiem – Pomocy Dzieciom. Zbiórkę (nie udało się dowiedzieć, na jaki cel) zapowiedzieli też przedstawiciele Kościoła polskokatolickiego.

Zgodę na prowadzenie kwest na terenie cmentarzy komunalnych wydaje Zarząd Cmentarzy Komunalnych, natomiast każda publiczna zbiórka musi zostać zgłoszona na specjalnej stronie MSWiA poświęconej zbiórkom publicznym. Na stronie http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/index można sprawdzić, czy kwestujący zgłosił zbiórkę.

Kwestujący powinni mieć przy sobie tabliczkę, kartkę itp. z wyraźną informacją, kogo reprezentują i na jaki cel zbierają.

Przedstawiciele Zarządu Cmentarzy Komunalnych przyznają, że coraz częściej o zgodę na kwestowanie 1 listopada na wrocławskich cmentarzach występują organizacje z mniejszych miejscowości spoza Wrocławia, np. z Wielunia. Nie zawsze jednak takie pozwolenie otrzymują.  

Zgłoś uwagę