Zvi Hecker w Muzeum Architektury

Geometria i metafora to główne inspiracje wybitnego izraelskiego architekta Zvi Heckera. Wystawę „Stronice Księgi” poświęconą jego twórczości oglądać można od czwartku (18.06) we wrocławskim Muzeum Architektury.

  • Dom Spirala w Ramat Gan projektu Zvi Heckera

    Dom Spirala w Ramat Gan projektu Zvi Heckera

  • Ratusz w Bat Yam projektu Zvi Heckera

    Ratusz w Bat Yam projektu Zvi Heckera


Zvi Hecker jest autorem wyjątkowych budynków. Na wystawie zobaczymy m.in. przykłady „architektury wielościanu" powstałe w latach 60. ubiegłego wieku ratusz w Bat Yam czy dom mieszkalny Dubinera w Ramat Gan. Pokazane zostaną też nowsze obiekty - przykłady architektury wynikającej z zafascynowania strukturą słonecznika ze słynnym domem Spirala w Ramat Gan i szkołą żydowską im. Heinza-Galińskiego w Berlinie, czy obiekty, dla których inspiracją była księga, jak np. Centrum Kultury Żydowskiej w Duisburgu i pomnik na miejscu spalonej synagogi przy Lindenstraße w Berlinie upamiętniający Noc Kryształową.

Będzie też okazja, by zobaczyć wybrane projekty konkursowe z ostatnich lat na gmachy muzeów w Polsce, m.in. wyróżniony projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie,  Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

Studia w Krakowie

To nie przypadek, że Zvi Hecker bierze udział w konkursach architektonicznych w Polsce. Tu bowiem znajdują się jego korzenie. Urodził się w 1931 roku w Krakowie, lata wojny spędził w Samarkandzie. Edukację architektoniczną rozpoczął na wydziale architektury Akademii Górniczej w Krakowie. W 1950 roku wyemigrował wraz z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował studia na uniwersytecie technologicznym Technion w Hajfie.

W 1960 roku, po uzyskaniu dyplomu i odbyciu służby wojskowej, wspólnie z przyjacielem ze studiów Eldarem Sharonem oraz swoim nauczycielem i mentorem Alfredem Neumannem, otworzył studio architektoniczne, a już po kilku latach rozpoczął samodzielną zawodową drogę.

Berlin i Wenecja

Wielokrotnie reprezentował Izrael na Biennale Architektury w Wenecji. Wykładał na uczelniach w Europie i Ameryce. Do dziś pozostaje zawodowo związany z Berlinem i Tel Awiwem. Jest autorem i współautorem publikacji poświęconych współczesnej architekturze.

W 1996 roku otrzymał architektoniczną Deutcher Kritikerpreis, a w 1999 – izraelską Nagrodę Rechtera w dziedzinie architektury. Od 2013 roku jest honorowym członkiem American Institute of Architects.

Wystawa „Stronice Księgi” jest retrospektywą Zvi Tadeusza Heckera i zapisem kolejnych etapów jego twórczości. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Architektury we Wrocławiu pokazywana jest wspólnie z wystawami poświęconymi dziełu jego nauczyciela i mistrza Alfreda Neumanna oraz ucznia Rafi Segala.

 

Wystawa czynna jest do 27 września.

 

Zgłoś uwagę