wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:46

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Zvi Hecker w Muzeum Architektury

Geometria i metafora to główne inspiracje wybitnego izraelskiego architekta Zvi Heckera. Wystawę „Stronice Księgi” poświęconą jego twórczości oglądać można od czwartku (18.06) we wrocławskim Muzeum Architektury.

Reklama

Zvi Hecker jest autorem wyjątkowych budynków. Na wystawie zobaczymy m.in. przykłady „architektury wielościanu" powstałe w latach 60. ubiegłego wieku ratusz w Bat Yam czy dom mieszkalny Dubinera w Ramat Gan. Pokazane zostaną też nowsze obiekty - przykłady architektury wynikającej z zafascynowania strukturą słonecznika ze słynnym domem Spirala w Ramat Gan i szkołą żydowską im. Heinza-Galińskiego w Berlinie, czy obiekty, dla których inspiracją była księga, jak np. Centrum Kultury Żydowskiej w Duisburgu i pomnik na miejscu spalonej synagogi przy Lindenstraße w Berlinie upamiętniający Noc Kryształową.

Będzie też okazja, by zobaczyć wybrane projekty konkursowe z ostatnich lat na gmachy muzeów w Polsce, m.in. wyróżniony projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie,  Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

Studia w Krakowie

To nie przypadek, że Zvi Hecker bierze udział w konkursach architektonicznych w Polsce. Tu bowiem znajdują się jego korzenie. Urodził się w 1931 roku w Krakowie, lata wojny spędził w Samarkandzie. Edukację architektoniczną rozpoczął na wydziale architektury Akademii Górniczej w Krakowie. W 1950 roku wyemigrował wraz z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował studia na uniwersytecie technologicznym Technion w Hajfie.

W 1960 roku, po uzyskaniu dyplomu i odbyciu służby wojskowej, wspólnie z przyjacielem ze studiów Eldarem Sharonem oraz swoim nauczycielem i mentorem Alfredem Neumannem, otworzył studio architektoniczne, a już po kilku latach rozpoczął samodzielną zawodową drogę.

Berlin i Wenecja

Wielokrotnie reprezentował Izrael na Biennale Architektury w Wenecji. Wykładał na uczelniach w Europie i Ameryce. Do dziś pozostaje zawodowo związany z Berlinem i Tel Awiwem. Jest autorem i współautorem publikacji poświęconych współczesnej architekturze.

W 1996 roku otrzymał architektoniczną Deutcher Kritikerpreis, a w 1999 – izraelską Nagrodę Rechtera w dziedzinie architektury. Od 2013 roku jest honorowym członkiem American Institute of Architects.

Wystawa „Stronice Księgi” jest retrospektywą Zvi Tadeusza Heckera i zapisem kolejnych etapów jego twórczości. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Architektury we Wrocławiu pokazywana jest wspólnie z wystawami poświęconymi dziełu jego nauczyciela i mistrza Alfreda Neumanna oraz ucznia Rafi Segala.

Wystawa czynna jest do 27 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl