wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Znakomici pianiści na 25-lecie Towarzystwa Lisztowskiego

Działające od 25 lat we Wrocławiu towarzystwo imienia słynnego węgierskiego kompozytora romantycznego i wielkiego przyjaciela Chopina jest ewenementem na skalę krajową, a być może i światową. Podobnych jednostek jest na świecie około dwudziestu, ale nie prowadzą, tak jak polskie, regularnej działalności koncertowej i dydaktycznej, bo oprócz występów artystów są jeszcze kursy z cenionymi pedagogami, a także konkurs pianistyczny (do 2011 roku odbyło się pięć edycji). – Za granicą organizuje się raczej duże sesje naukowe czy konkursy raz na kilka lat – opowiada Juliusz Adamowski, szef Towarzystwa Lisztowskiego z siedzibą we Wrocławiu. Liczba jego członków ostatnio wzrosła i teraz to 238 osób z ośmiu województw. Działacze spotykają się z reguły raz na cztery lata w komplecie, ale przyjeżdżają regularnie na recitale pianistyczne.

Z okazji jubileuszu cykl koncertów zagra dwoje pianistów – Rosjanka Sofia Guljak, laureatka Konkursu Lisztowskiego (w 2002 roku zdobyła II nagrodę), od którego zaczęła się jej wielka kariera, i Karol Radziwonowicz, niezrównany interpretator i wielki ambasador muzyki Ignacego Jana Paderewskiego. W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta. – Z doświadczenia wiemy, że publiczność najchętniej słucha muzyki romantycznej – podkreśla Juliusz Adamowski. Za największe sukcesy Towarzystwa Lisztowskiego jego wieloletni szef uważa stworzenie we Wrocławiu Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych, które trafiły też na prestiżową listę Fundacji Alink-Argerich (zrzesza najważniejsze tego rodzaju pianistyczne imprezy na świecie), choć jednocześnie żałuję, że kolejnych edycji już raczej nie będzie.

Juliusz Adamowski nie kryje też, że publiczność od lat docenia jakość organizowanych przez Towarzystwo recitali. – Żartujemy, że nie udało nam się zrobić słabego koncertu – nie kryje dumy. Nie sposób zapomnieć o innym ważnym aspekcie – zasięgu terytorialnym, bo artyści występowali zarówno w znanych salach koncertach, jak i w ośrodkach kultury w małych miejscowościach, w tym na Dolnym Śląsku. – Zawsze ważna była i pozostaje popularyzacja twórczości kompozytorów, tak by zachęcić ludzi lub utwierdzić ich w chęci słuchania muzyki – przekonuje Juliusz Adamowski.

Koncerty jubileuszowe zaczynają się już 13 marca (Sofia Guljak zagra w Saloniku Czterech Muz w Obornikach Śląskich, godz. 18.30), 14 marca Karol Radziwonowicz wystąpi w Trzebnicy (Starostwo Powiatowe, godz. 18.00), a obydwoje zaprezentują się podczas jednego koncertu we Wrocławiu (15 marca o 18.00 w Filharmonii Wrocławskiej, bilety 20-50 zł) i na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu (16 marca o 18.00). Szczegóły na stronie Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl