wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zmarł Tadeusz Kosarewicz

24 listopada 2014 roku we Wrocławiu zmarł po krótkiej chorobie wybitny polski scenograf filmowy Tadeusz Kosarewicz. Autor scenografii do ponad dziewięćdziesięciu filmów i seriali, polskich i zagranicznych, dla wrocławskiego środowiska filmowego był jednym z niepodważalnych autorytetów w filmowym zawodzie.

Reklama

Tadeusz Kosarewicz urodził się 9 października 1933 roku w Łukowcu. W 1957 roku ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej. Wkrótce potem, jak sam opowiadał ¬– właściwie przypadkiem – zaangażował się do pracy we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

W latach 1960-66 był w wytwórni kierownikiem Wydziału Budowy Dekoracji. W tym czasie rozpoczął pracę scenografa, współpracując m. in. przy "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Jerzego W. Hasa, "Pamiętniku Pani Hanki" Stanisława Lenartowicza i "Salcie" Tadeusza Konwickiego.

Jako samodzielny scenograf debiutował w filmie "Jutro Meksyk" Aleksandra Ścibora-Rylskiego (1965). Jego drugim filmem, do którego "podpisał" scenografię, były "Szyfry" Jerzego W. Hasa (1966). W latach 1967-90 pracował jako scenograf w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe".

Przez pierwsze kilka lat współpracował głównie z wrocławskimi reżyserami: Stanisławem Lenartowiczem i Sylwestrem Chęcińskim, tworząc scenografię do ich filmów kinowych i telewizyjnych.

Niewątpliwie przełomem w jego karierze była współpraca z Andrzejem Wajdą, dla którego w 1974 roku stworzył scenografię do "Ziemi obiecanej" (filmu kinowego i serialu tv), za którą otrzymał nagrody na festiwalach w Gdańsku (obecnie Gdynia Film Festival) i w Belgradzie, a film był nominowany do Oscara. W następnych latach współpracował m. in. z reżyserami, którzy tworzyli "kino moralnego niepokoju": Krzysztofem Kieślowskim (Personel), Januszem Kijowskim (Kung-fu) i Jerzym Domaradzkim (Wielki bieg). W drugiej połowie lat 70. był scenografem do "Na Srebrnym Globie" Andrzeja Żuławskiego, filmu ukończonego w niepełnym kształcie dopiero w 1987 roku. Kontynuował współpracę z Sylwestrem Chęcińskim (Wielki Szu) i Stanisławem Lenartowiczem (Strachy). W 1982 roku "podpisał" scenografię do niezwykłego, ze względu na sposób spojrzenia na okupację hitlerowską, serialu telewizyjnego Ryszarda Bera "Popielec". W połowie lat 80. rozpoczął współpracę z wchodzącymi do zawodu młodymi reżyserami: Radosławem Piwowarskim (Yesterday, Pociąg do Hollywood), Wiesławem Saniewskim (Sezon na bażanty) i Waldemarem Krzystkiem (W zawieszeniu, Ostatni prom). W latach 90. tworzył scenografię do filmów Jana Jakuba Kolskiego (Jańcio Wodnik, Cudowne miejsce).

Za scenografię do "Cudownego miejsca" otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni (1994). Od lat 90. współpracował przy produkcjach zagranicznych powstających w Polsce, był jednak stale wierny reżyserom, z którymi wcześniej współpracował. W 2002 roku po raz drugi pracował z Andrzejem Wajdą (Zemsta), a ostatnim jego filmem była "Mała Moskwa" w reżyserii Waldemara Krzystka (2008). Za scenografię do tego filmu otrzymał Polską Nagrodę Filmową (Orzeł).

Tadeusz Kosarewicz od 1967 roku był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2012 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia za całokształt twórczości. Od 2008 roku współpracował z Dolnośląskim Konkursem Filmowym służąc mu zawsze swoją radą i pomocą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl