wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Znamy zasady WBO na 2014 rok

20 mln zł wyniesie - zgodnie z zapowiedzią prezydenta Wrocławia - Wrocławski Budżet Obywatelski w 2014 roku. W grudniu zakończył się, trwający od marca tego roku, proces konsultowania zasad WBO2014. Jego elementem był zrealizowany w tym roku pilotaż, który spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W głosowaniu na projekty wzięło udział ponad 50 tys. osób. Liczba złożonych wniosków, ożywiona kampania promująca konkretne projekty przekonują, że wrocławianie są bardzo zainteresowani i chcą uczestniczyć w decydowaniu o sprawach lokalnych.

Zdobyte doświadczenie oraz zebrane w ramach konsultacji opinie i uwagi a także wnioski z przeprowadzonych dyskusji eksperckich i debaty publicznej pozwoliły na dopracowanie założeń Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Zmiany w porównaniu z pilotażem WBO2013:

  • projekt może złożyć jedna osoba (nie będzie konieczności dołączania list poparcia),
  • dłuższy czas na składanie projektów (rozpocznie się w połowie stycznia 2014 r.),
  • szansa na realizację małych i średnich projektów (wprowadzone zostaną trzy progi kwotowe:

        dla projektów do 100 tys. PLN – kwota 5 mln         dla projektów powyżej 100 tys. PLN do 500 tys. PLN – kwota 8 mln PLN        dla projektów powyżej 500 tys. PLN do 1,5 mln – kwota 7 mln PLN

  • więcej konsultacji z mieszkańcami na różnych etapach projektu,
  • konsultacje w różnych częściach miasta,
  • zaangażowanie podmiotów niezależnych od UMW do informowania o projekcie,
  • budżet WBO2014 = 20 mln PLN.

Zmiany wprowadzone po publicznej debacie:

  • zwiększenie maksymalnej kwoty na jeden projekt do 1,5 mln PLN,
  • w zakładce WBO2014 na stronie www.wroclaw.pl znajdą się informacje o tzw. "projektach miękkich" realizowanych przez miasto, puli środków na ten cel i sposobie ich pozyskania,
  • możliwość zgłaszania projektów dotyczących oświetlenia, o ile w danym miejscu jest kabel zasilający,
  • możliwość realizowania nasadzeń w pasie drogowym, o ile nie naruszy to infrastruktury podziemnej.

Poznaj szczegóły:  Budżet Obywatelski Wrocław 2014 - zasady

Kwota WBO 2014

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Wrocławia, 20 milionów złotych będzie przeznaczonych na realizację projektów w ramach WBO2014. Aby umożliwić realizację większej liczby mniejszych projektów, wprowadzone zostaną trzy progi kwotowe:

  • dla projektów do 100 tys. PLN – kwota 5 mln PLN
  • dla projektów powyżej 100 tys. PLN do 500 tys. PLN – kwota 8 mln PLN
  • dla projektów powyżej 500 tys. PLN do 1,5 mln – kwota 7 mln PLN

Maksymalny koszt jednego projektu wyniesie półtora miliona złotych.

 

Składanie projektów

Projekt w formie elektronicznej lub papierowej będzie mogła zgłosić każda pełnoletnia osoba. Niezbędne będzie podanie danych kontaktowych, natomiast -w odróżnieniu od pilotażu z roku 2013 - nie będzie konieczności dołączania list poparcia. Wydłużony zostanie również okres składania projektów, a ich przyjmowanie rozpocznie się w połowie stycznia 2014 r. Podobnie jak w tym roku, projekty będą mogły dotyczyć inwestycji, z wyłączeniem takich, które ingerują w infrastrukturę podziemną nie należącą do miasta.

Weryfikacja

Każdy ze zgłoszonych projektów zostanie skierowany do weryfikacji przez merytoryczne komórki Urzędu Miejskiego Wrocławia pod względem zgodności z prawem a także zgodności z zasadami gospodarności i celowości obowiązującymi w finansach publicznych. Liderzy projektów otrzymają pisemną informacje o wyniku weryfikacji, zgłoszonych uwagach i elementach wymagających ewentualnej korekty. Cały proces weryfikacyjny zakończy się pod koniec maja 2014 r.

Konsultacje eksperckie

Dla liderów projektów, którzy otrzymali informacje o wynikach weryfikacji, zostaną zorganizowane spotkania konsultacyjne w 10 punktach na terenie miasta. Będą one okazją do rozmowy z urzędnikami jednostek opiniujących o przyczynach negatywnej opinii oraz o możliwych sposobach ewentualnego skorygowania wniosków. Poprawione wnioski projektowe będą mogły zostać złożone potwornie. Spotkania konsultacyjne stworzą także myśliwość bezpośredniej komunikacji pomiędzy liderami projektów tak, aby identyczne bądź bardzo zbliżone do siebie projekty mogły zostać decyzją ich liderów połączone w jeden mający większe szanse na zyskanie poparcia mieszkańców.

Zespół opiniujący

Na przełomie sierpnia i września Zespół Opiniujący, powołany przez prezydenta Wrocławia, zatwierdzi ostateczną listę projektów. Zostaną one poddane pod głosowanie mieszkańców w ramach konsultacji społecznych. W skład zespołu wejdą eksperci z poszczególnych jednostek Urzędu Miejskiego oraz zaproszeni zostaną także przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni Rady Miejskiej Wrocławia i lider projektu WBO2013, który otrzymał największą liczbę głosów.

Głosowanie

Konsultacje społeczne w formie głosowania zostaną zorganizowane we wrześniu 2014 r. W konsultacjach będzie mogła wziąć udział osoba pełnoletnia, posiadająca czynne prawo wyborcze, zamieszkała na terenie Wrocławia – zgodnie z zapisem w uchwale Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami. Będzie można oddać jeden głos, zaznaczając na karcie maksymalnie trzy projekty. Głosowanie będzie trwało dwa tygodnie. Głosować będzie można przez internet lub - w sposób tradycyjny – na kartach do głosowania. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do połowy października.

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje?

W styczniu 2014 r. w ramach portalu www.wroclaw.pl powstanie strona internetowa poświęcona Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu 2014, a także specjalny profil na Facebooku. Informację będzie można też uzyskać dzwoniąc na infolinię Urzędu Miejskiego pod numerem telefonu 71 777 77 77.

W okresie składania projektów zostaną zorganizowane bezpośrednie spotkania dla mieszkańców w 10 punktach miasta. Będzie można zapytać o szczegóły programu, a także dowiedzieć się jak prawidłowo wypełnić formularz. Organizacje, stowarzyszenia, parafie, a także rady osiedli, które będą chciały samodzielnie informować o Budżecie Obywatelskim będą mogły otrzymać materiały informacyjne. Zostanie dla nich zorganizowane specjalne szkolenie.

W tej sprawie mogą zgłosić swój akces meilowo: [email protected] do 27 grudnia 2013 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl