Świńska grypa: Zmarł kolejny chory. Szpitale zakazują odwiedzin

W szpitalu przy ul. Borowskiej zmarł trzeci w tym miesiącu we Wrocławiu chory z wirusem świńskiej grypy. W związku z rosnącą liczbą zarażonych niemal wszystkie szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin. Odwiedziny wstrzymano ostatnio w USK przy Borowskiej i Dolnośląskim Centrum Onkologii przy pl. Hirszfelda. W aptekach i hurtowniach brakuje szczepionek przeciwko grypie, bo ludzie masowo zaczęli się szczepić przeciwko grypie.

  • Szpital im. Marciniaka a Stabłowicach ograniczył odwiedziny.(fot. Tomasz Walków)

  • Szpital kliniczny SPSK1 jako trzeci wstrzymał odwiedziny u chorych ( fot. Rafał Makieła)

  • szpital ul. Kamieńskiego


Z powodu zagrożenia grypą, nie tylko świńską, niektóre szpitale nawet ograniczają planowe przyjęcia pacjentów. Np. w szpitalu na Grabiszyńskiej, gdzie od poczatku leczonych jest najwięcej pacjentów z potwierdzonymi genetycznie przypadkami tzw. świńskiej grypy. Wszyscy pacjenci są leczeni na zamkniętym oddziale szpitalnym. Z tego powodu szpital wstrzymał planowe przyjęcia na oddział pulmonologiczny. W ubiegły poniedziałek po południu, u jednego z pacjentów oddziału wewnętrznego w szpitalu im. Marciniaka także stwierdzonao wirusa świńskiej grypy. Dlatego dyrekcja szpitala ograniczyła przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny i wprowadziła zakaz odwiedzin.  

Szpitale z zakazem odwiedzin

Przypomnijmy. W zeszły piątek wstrzymało odwiedziny DCO i szpital naul. Borowskiej. Wcześniej zakazały odwiedzin szpital SPSK1, czyli tzw. kliniki dziecięce przy ul. Skłodowskiej-Curie i Chałubińskiego.

Podobne zakazy obowiązują również w szpitalu wojskowym przy ul. Weigla i w placówce przy ul. Kamieńskiego (jako pierwszy we Wrocławiu ograniczył odwiedziny). W szpitalu wojskowym wirusa wykryto w sumie już u siedmiu chorych leczonych tam z powodów kardiologicznych. Zakazy odwiedzin w szpitalach obowiązują do odwołania.

W ostatnich dniach z powodu wirusa świńskiej grypy zmarły we Wrocławiu dwie osoby. We wtorek zmarł 62-letni pacjent Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej, który trafił tam w bardzo ciężkim stanie. A w ubiegłym tygodniu zmarł również z powodu tzw. świńskiej grypy, 28-letni chory w szpitalu uniwersyteckim przy ul. Borowskiej. W regionie zmarły ogółem cztery osoby.

We wrocławskich szpitalach leczonych jest obecnie sześć osób z wirusem A/H1N1. Trzy osoby to wspomniani pacjenci ze szpitala wojskowego – dwie kobiety i mężczyzna z oddziału kardiologii. Ich stan zdrowia jest dobry. Pozostała trójka to pacjenci Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ulicy Grabiszyńskiej, którzy przebywają w izolatkach. 

Od początku sezonu grypowego we Wrocławiu potwierdzono 77 przypadków grypy wywołanej wirusem AH1N1.

Ograniczenia w odwiedzinach obowiązują też od ubiegłego tygodnia w pawilonie pediatrycznym szpitala przy ul. Koszarowej. Przy dziecku może przebywać tylko jedna osoba. Jak zapewniają przedstawiciele szpitala, ma to jednak związek z dużą liczbą panujących infekcji i pacjentów na oddziale, ale nie z wirusem świńskiej grypy. 

Zgłoś uwagę