Przychodząc do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu nie potrzebujemy już mieć ze sobą kartki ani długopisu, aby zapisać nr konta bankowego. Wszystko to dzięki kodom 2D, które umożliwiają zapis danych na telefonie komórkowym.
Fotokod działa podobnie do kodu kreskowego. Nie potrzeba jednak specjalnego urządzenia do sczytania danych. Wystarczy jedynie aparat fotograficzny w telefonie i odpowiedni program. Niektóre telefony posiadają już wbudowany czytnik kodów, dla pozostałych można ściągnąć z internetu bezpłatną aplikację (sms o treści "fotokody" na numer 8085). Później trzeba już tylko uchwycić czarno-biały kwadracik, aby informacja w nim zakodowana znalazła się w naszym telefonie. W ten prosty sposób nawet w miarę długi tekst znajdzie się w ciągu jednej chwili na naszym telefonie, a my oszczędzimy sobie mozolnego zapisywania informacji w telefonie bądź na kartce.
W budynku Urzędu Miejskiego przy pl. Nowy Targ 1/8 kody 2D wyświetlane są na dużych monitorach zawieszonych nad punktami informacyjnymi na parterze. Wystarczy skierować telefon w stronę monitora i zrobić zdjęcie. Kod działa nawet z większej odległości.
Warto przypomnieć, że we Wrocławiu już od lipca 2009 kody 2D pojawiły się na wszystkich przystankach tramwajowych i autobusowych, dzięki czemu aktualne rozkłady jazdy z każdego przystanku można zapisać w swoim telefonie komórkowym.