wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wysyłasz dziecko na ferie? Niech myje ręce!

W przyszłym tygodniu rozpoczynają się ferie zimowe. Część dzieci wyjedzie. Warto im przypomnieć, by koniecznie myły ręce – przed posiłkiem, po wyjściu z toalety i po zabawie. Unikną nieprzyjemnych chorób i zakażeń.

Reklama

Choroby brudnych rąk niesłusznie są kojarzone wyłącznie z dziećmi, tak samo dotyczą dorosłych, którzy zapominają o podstawowych zasadach higieny. Nie myjąc rąk, narażamy się na kontakt z brudem, chorobotwórczymi wirusami i bakteriami, grzybami, pierwotniakami i jajami pasożytów.

Najczęstszych chorób brudnych rąk unikniemy, myjąc ręce mydłem w ciepłej wodzie przez 20 sekund. Jak wykazały badania, już przez pierwsze 15 sekund ginie 90 proc. bakterii, niewiele więcej trzeba, by pozbyć się wszystkich drobnoustrojów.

Jak myć prawidłowo ręce.

Najczęstsze choroby „brudnych rąk”

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa)

To ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest on odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby. Wystarczy zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, by się zarazić. A WZW typu A powoduje poważne powikłania, które mogą doprowadzić do śmierci.

Leczenie: Stosuje się  lekkostrawną dietę i zwalcza objawy choroby przez podawanie środków przeciwbólowych i zbijających gorączkę. Wirusowemu zapaleniu wątroby można zapobiec, szczepiąc się.

Owsiki

Najczęściej występujące zakażenie pasożytami. Narażone  na nie są mniejsze dzieci chodzące do żłobka lub przedszkola. Żeby się zarazić, wystarczy bawić się tymi samymi zabawkami z innym dzieckiem nosicielem pasożyta. Zakażone dziecko nie ma apetytu, często się drapie po pupie, ma podkrążone oczy, źle sypia.

Owsików można sie pozbyć, biorąc przepisany przez lekarza lek. Trzeba też wyczyścić otoczenie  wyprać pościel, wymyć zabawki i meble. Kurację powtarza się po dwóch, a czasem też po czterech tygodniach.

Tasiemiec

Jedzenie niemytych owoców leśnych prosto z krzaka może spowodować zakażenie tasiemcem bąblowcowym. Pasożyta przenoszą lisy i psy. Do zakażenia może dojść też przez kontakt z zakażonym psem. Jajeczka tasiemca dostają się do organizmu człowieka i tam przekształcają w larwy. Te osadzają się na narządach wewnętrznych. Pasożyt może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, nie wolno go lekceważyć. Objawy choroby mogą być różne  w zależności od umiejscowienia larw (kaszel, ból głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, duszności itp.). Larwy usuwa się operacyjnie.

Glista ludzka

Można zarazić się tym pasożytem, biorąc do ust ubrudzone ziemią ręce lub brudne jedzenie. Z połkniętych jaj glisty w jelitach wykluwają się larwy, które z krwią wędrują do płuc, drażnią tchawicę, powodują odkrztuszanie i ponowne połknięcie glisty, która ostatecznie osiada w jelitach. Dziecku dokucza kaszel, czasami wysypka, bóle brzucha, biegunka na przemian z zaparciami, podwyższona temperatura i zgrzytanie zębami. Zakażenie leczy się lekiem przepisanym przez lekarza.

Toksokaroza

Wywołują ją glisty kotów i psów. Ich jajami dziecko może się zarazić w piaskownicy albo na placu zabaw, kopiąc w ziemi, w której znajdują się odchody zwierząt. Objawy choroby mogą być różne  od bólów brzucha, kaszlu i anemii po zez i utratę wzroku. Toksokarozę wykrywa się za pomocą badania krwi, a czasem punkcji narządów. Leczenie zwykle odbywa się w szpitalu i jest dość trudne. Leki nie zawsze przynoszą skutek, czasem potrzebna jest operacja.

Lamblioza

Chorobę wywołuje pierwotniak. Zarażonych jest nim prawdopodobnie 70 procent przedszkolaków, jednak dolegliwości bóle brzucha po jedzeniu, brak apetytu, okresowo biegunka  pojawiają się tylko u nielicznych. Lambliozę wykrywa się przez badanie próbki kału. Leczy przepisanym przez lekarza preparatem.

Salmonella

Można się nią zarazić, jedząc skażone jajka, surowe mięso drobiowe, mleko, majonez, źle przechowywane lody lub biorąc do buzi piasek z piaskownicy, do której mają wstęp koty. Choroba zaczyna się bólem brzucha, gorączką i czasem wymiotami. Żeby potwierdzić zakażenie, trzeba zbadać kał. Leczenie czasem musi być przeprowadzone w szpitalu. Chory może dostać antybiotyk, pilnowane też jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Inne choroby to czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, bakteryjne lub opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.

 

Jak zapobiegać chorobom brudnych rąk”

  • Przestrzegać zasad higieny.
  • Myć często ręce – przed jedzeniem, po zabawie, po wizycie w toalecie.
  • Myć owoce i warzywa przed jedzeniem. Lody i ciastka z kremem kupować tylko w sprawdzonych miejscach.
  • Nie pić z jednego kubka, nie jeść „na spółę” z innymi.
  • Dbać, by smoczki i butelki do karmienia dzieci były czyste. Nie oblizywać, ale umyć smoczek, który upadł na ziemię.
  • Pilnować, by zabawki najmłodszych były czyste. Dzieci biorą je często do buzi.
  • Nie głaskać obcych zwierząt.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl