wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Wystawa w Humanitarium: Szkiełko i oko

Wystawa „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” to kolejny doskonały pretekst do rodzinnych odwiedzin w Ogrodzie Doświadczeń Humanitarium przy Wrocławskim Centrum Badań EIT+ na Praczach Odrzańskich.

Reklama

Po świetnej wystawie dotyczącej dźwięku, słuchu, muzyki i jej percepcji, tym razem prezentowana jest wystawa dotycząca widzenia i optyki. – Muszę podkreślić, że na pomysł tej wystawy wpadli nasi animatorzy, pracowali także przy poszczególnych eksponatach i doświadczeniach – mówi dr Kamila Myrdek-Rak, kierownik Humanitarium.

Konsultantem naukowym ekspozycji jest Ireneusz Hajdusianek, a za aranżację wnętrza odpowiada Bogda Mataga.Wystawa jest podzielona na kilka części. Jej charakter wyznaczają olbrzymie lustra zaraz przy wejściu salę. To prostu zwierciadła, które ze względu na swoją budowę deformują sylwetkę osoby, która się w nich przegląda. Efekt – jak w dawnych beczkach śmiechu – jest rzeczywiście zaskakujący i zabawny.- Podobno w przymierzalniach niektórych sklepów odzieżowych wykorzystuje się zdeformowane lustra, aby klienci wyglądali lepiej w przymierzanych ubraniach – mówi Karolina Małecka, przewodniczka po wystawie.

Lustra i latająca miotła

Lustra, zwierciadła, motyw odbitego obrazu i złudzeń, jakie można dzięki niemu zaobserwować, pojawiają się na wystawie kilkakrotnie, np. na stanowisku z „latającą” miotłą.Dorośli będą mieli wiele okazji, aby wrócić do dawnych czasów, np. w kalejdoskopie, czyli zbudowanej z luster skrzyni, w której wnętrzu można się poczuć jak podczas zabaw przy babcinej toaletce ze skrzydłami.Centrum wystawy jest labirynt, w którym znajduje się 25 stanowisk. W mniej lub bardziej złożony sposób prezentują one zjawiska optyczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień. – Mamy okazję zobaczyć, kiedy dzięki światłu, różnym rodzajom soczewek, a nawet odpowiednio podświetlonej wodzie, wzrok może nas zwodzić – mówi Karolina Małecka.Duże wrażenie robi stanowisko z kamerą na podczerwień lub kameralny pokój ze zdeformowanym wnętrzem, w którym poruszanie się jest wyzwaniem dla błędnika.Zresztą, przedmiotów, stanowisk, zabaw i doświadczeń, przy których okazuje się, że świat jest inny niż my go widzimy, jest na wystawie całe mnóstwo.

Kiedy zwiedzać

Wystawę można odwiedzić indywidualnie, ale Humanitarium zaprasza także na grupowe warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których ich uczestnicy prowadzą doświadczenia związane z ekspozycją.Otwarcie wystawy „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” we wtorek 9 września. Ekspozycję w Humanitarium przy ul. Stabłowickiej 147a można odwiedzać od środy 10 września.Humanitarium jest czynne: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00, sobota-niedziela: 11.00-18.00. Informacje dotyczące cen biletów i rezerwacji na stronie: www.humanitarium.eu.

w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl