wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Kontrowersyjne rysunki Zdzisława Beksińskiego w CK Zamek

Rzadko która wystawa prowokuje do tego stopnia, że dla zwiedzających trzeba wprowadzić specjalne ograniczenia. Prace Zdzisława Beksińskiego obejrzą wyłącznie osoby, które ukończyły 16 rok życia. Młodsze, tylko pod warunkiem, że pozwolą na to rodzice. Ekspozycja potrwa do 22 marca.

Reklama

Beksiński wciąż szokuje

To jedno z większych wydarzeń początku 2015 roku we Wrocławiu. Choćby dlatego, że prace Zdzisława Beksińskiego, zmarłego tragicznie 10 lat temu artysty, od lat fascynują zarówno odbiorców, jak i krytyków. Fani Beksińskiego (a wśród nich wielu zagranicznych) uwielbiają jego mroczne, gotyckie obrazy, kontrowersyjne zdjęcia (m.in. ze skrępowaną kobietą – pozowała Zofia, żona autora) i rysunki, często nie mniej szokujące niż obrazy.

Zdzisław Beksiński sięga po długopis

W Centrum Kultury Zamek już od soboty 21 lutego obejrzeć będzie można właśnie 80 prac z użyciem długopisu, ołówka i tuszu, rzadziej kredki i węgla. Nie mamy do czynienia ze szkicami. To skończone całości, które swobodnie można pokazać na wystawie.

Rysunek Zdzisława Beksińskiego z 1966 roku wykonany długopisem

Powstały głównie w latach 50. i 60., kiedy Zdzisław Beksiński mieszkał z rodziną w Sanoku i pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan” (jej założycielem był, nawiasem mówiąc, przodek artysty). – Część z nich jest na pewno bardzo kontrowersyjnych – mówi Piotr Makarewicz z Centrum Kultury Zamek. Dlatego też organizatorzy zdecydowali się wprowadzić cezurę wiekową.

Wystawa dozwolona od lat 16

Wystawę obejrzą widzowie, którzy ukończyli 16 lat. Chodzi o to, aby oglądający byli bardziej dojrzali i mogli już odczytać prace nie tylko dosłownie, ale być świadomym ich znaczenia symbolicznego. Nagość występuje tu często, podobnie jak budowanie nastroju grozy. Na jednej z prac widzimy głowę płaczącego bohatera, a za nią przybity do ściany zakrzywiony gwóźdź, z którego odchodzi linka dusząca postać.

Taką i inne przejmujące wizje obejrzymy w Centrum Kultury Zamek od soboty 21 lutego (wernisaż o godzinie 17.00) do niedzieli 22 marca. Od poniedziałku do piątku wystawa jest czynna w godzinach 8.00-20.00, a w sobotę i niedzielę 10.00-18.00. Bilety kosztują 6 zł-normalne, 4 zł-ulgowe i 3 zł-grupowe (min. 10 osób). Posiadacze karty UrbanCard Premium mają 20 procent zniżki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl