Karambol na ul. Powstańców Śląskich [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na skrzyżowaniu ul. Hallera i Powstańców Śląskich doszło do wypadku. Brał w nim udział autobus MPK i dziewięć aut. Kilka osób zostało poszkodowanych. MPK powoła do zbadania wypadku komisję, swoje postępowanie prowadzi też policja.

  • Autobus zderzył się z siedmioma samochodami. Cztery osoby poszkodowane; fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki

  • fot. Przemysław Wronecki


Autobus linii 133 jechał od strony centrum miasta. Cztery osoby są poszkodowane. Kierowcy przez kilka godzin musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami w tym rejonie - ruch był zablokowany całkowicie w kierunku Bielan Wrocławskich (od ronda do skrzyżowania z al. Hallera). Dopiero przed godziną 16 policjanci udostępnili jeden pas dla kierowców wyjeżdżających z miasta. Po godzinie 16 Powstańców Śląskich można było już przejechać bez utrudnień.

Wcześniej mundurowi kierowali samochody na objazdy od ronda, przez ul. Pocztową, Sudecką i Wyścigową lub z drugiej strony ulicę Gajowicką i Jastrzębią.  

Z pierwszych informacji policji wynikało, że przyczyną zdarzenia mogło być zasłabnięcie kierowcy autobusu. Jednak sprawa będzie jeszcze dokładnie badana. 
Kierujący autobusem, jak zapewniają w MPK, to "pierwsza liga". Pracuje w firmie od 2008 roku i nigdy nie było co do jego pracy żadnych zastrzeżeń.

Przyczyny zderzenia zostaną dokładnie zbadane przez policję. W autobusie MPK był monitoring. 
Zdarzenie spowodowało spore utrudnienia w ruchu także na okolicznych ulicach. Kierowcy donosili nam, że poza ul. Powstańców Śląskich korkują się również ulice wokół, m.in. Kamienna, Wielka, Komandorska, Sudecka. 

Po godzinie 18 MPK Wrocław poinformowało w komunikacie o okolicznościach wypadku, faktach, które do tej pory udało się ustalić i powołaniu komisji do zbadania wypadku(podobne komisje powoływane są przy wszystkich wypadkach MPK) .

MPK Wrocław powoła komisję do zbadania przyczyn wypadku, do którego doszło dzisiaj o godz. 13.00 na ul. Powstańców Śląskich. 

Dzisiaj około godz. 13.00 na ul. Powstańców Śl. przed skrzyżowaniem z ulicą Hallera doszło do zderzenia autobusu linii 133, jadącego w kierunku Bielan Wrocławskich z autami osobowymi.  Ze wstępnych ustaleń dotyczących przebiegu zdarzenia wynika, że autobus poruszał się prawym pasem ruchu szykując się do wjazdu do zatoki przystankowej. Jednak zamiast tego, zjechał na lewy pas ruchu i kontynuował jazdę bez wyraźnych oznak hamowania  uderzając w auta stojące przed nim. Kierujący po zdarzeniu nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć, jak do niego doszło. Był w szoku. Został przewieziony do szpitala celem dalszych badań. Wśród pozostałych uczestników wypadku są cztery osoby ranne. W zdarzeniu brało udział w sumie 9 aut osobowych. 

Wstępne ustalenia MPK są następujące:

Kierowca MPK biorący udział w  wypadku to doświadczony pracownik, zatrudniony w spółce od 2008 roku. Tego dnia rozpoczął pracę o godz. 4.30. Do wypadku doszło w ostatniej godzinie jego pracy. Na przystanku „Hallera” miał przekazać autobus zmiennikowi. To był drugi dzień jego pracy po tygodniowym odpoczynku. Kierujący w tym roku wykorzystał 17 dni urlopu – ostatnio korzystał z niego we wrześniu. Przez przełożonych jest oceniany jako dobry kierowca, nie ma wypadków na koncie i należycie wypełnia swoje obowiązki. Badania okresowe przechodził w ubiegłym roku z datą ważności do 2018 roku. Kierowca był trzeźwy. Zaraz po zdarzeniu został przebadany przez policję na okoliczność zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Autobus biorący udział w zdarzeniu to mercedes citaro z 2009 roku. W czerwcu przeszedł bez zastrzeżeń kontrolę ITD. Badania techniczne miał robione we wrześniu. Bezpośrednio po zdarzeniu kierowca nie zgłaszał uwag co do stanu technicznego autobusu. Autobus został zabezpieczony do przeprowadzenia szczegółowych badań technicznych.  

Oficjalnie komisja zostanie powołana jutro, ale MPK już rozpoczęło gromadzenie informacji niezbędnych do jej pracy. 

arc/jk/pwr 

Zgłoś uwagę