Wymień się w knajpie [LISTA MIEJSC]

W ofercie książki, winyle czy ubrania

  • Literatka możne się chyba aktualnie poszczycić najbogatszą kolekcją

  • Klienci ciuchy do Kalaczakry przynoszą na przykład po większych porządkach w szafie

  • To, że w Turkawce wymienia się książkami może dostrzec każdy, kto przechodzi przez przejście podziemne na Placu Jana Pawła II


Do wrocławskich lokali możesz wybrać się na piwo lub kawę, ale przy okazji wyjść – z książką albo nową bluzą. Niektóre kawiarnie czy puby na stałe umieszczają u siebie stoiska, gdzie można się wymieniać rzeczami.

O książki najłatwiej

Ile razy da się przeczytać tę samą powieść, kryminał albo przerabiać podręcznik? Dlatego w kilku wrocławskich lokalach można znaleźć półki albo nawet sporych rozmiarów regały z książkami na wymianę. Są na przykład w Turkawce (przejście podziemne pl. Jana Pawła II), Kawiarence Rozgrzej Duszę (pl. Dominikański 2), Central Cafe, Włodkowica 21 (ul. Włodkowica 21) czy w Literatce (Rynek 56/57). Odkryjecie tam przeróżne tytuły. W Turkawce – z racji bliskości Akademii Muzycznej - trafiają się nuty, biografie kompozytorów, ale też książki po angielsku, czy atlasy. Pozycji dotyczących rozwoju osobistego warto poszukać w Kawiarence Rozgrzej Duszę. W knajpach można też wygrzebać niezłe perełki. - Raz znalazłam „Higienę i zdrowie kobiety” z 1957 roku. Bardzo pouczająca lektura – uśmiecha się Ania, barmanka z Literatki. Najczęściej początek książkowych kolekcji w knajpach dają sami właściciele, ich znajomi i rodzina, choć akurat do Literatki zbiory przywędrowały z antykwariatów. Później ludzie przynoszą książki na wymianę albo po prostu zostawiają niechciane już teksty po zrobieniu większych porządków. Czasem, jak choćby w Central Cafe, właściciele lokalu dokupują nowe pozycje.W niektórych miejscach – jak we Włodkowica 21, Literatce czy Central Cafe książki tak naprawdę nie pojawiły się po to by się nimi wymieniać, ale by czytać na miejscu. Z czasem jednak okazało się, że goście lubią czasem zabrać jakąś pozycję do domu i w zamian przynieść inną, a właściciele lokali nie mają nic przeciwko temu.

Szafa w kawiarni

Sukienkami, koszulkami, kurtkami, bluzami, a czasem nawet butami – tym wszystkim można się wymieniać w Kalaczakrze (ul. Kuźnicza 29). Wieszak z ubraniami stoi blisko wejścia. - Zasady są takie jak podczas swapów – opowiada Marcela, barmanka lokalu. - Przyjmujemy rzeczy czyste i niezniszczone. Ludzie przynoszą ubrania z różnych stylów. Często jak jest zimno ktoś zabiera, kurtkę i za kilka dni donosi coś w zmian.

Słowa w prezencie

Vinyl Cafe (ul. Kotlarska 35-36) kojarzone jest (i prawidłowo) z płytami gramofonowymi, ale winyle przynosi się tam raczej na sprzedaż. Za to od niedawna stoi tam Skrytka myśli odszukanych. W ramach studenckiej akcji „Napisz list” można stworzyć tekst adresując go do wybranej osoby – na przykład kobiety, 30-latka, fana rpg. Można też odpisywać na już zostawione listy i w ten sposób wymieniać się myślami czy historiami. Jak zapewniają barmanki – akcja cieszy się sporym zainteresowaniem.

 

Joanna Strutyńska

Zgłoś uwagę