wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wydawnictwo Ossolineum wraca do czytelników

Kto nie zna „Biblioteki Narodowej”, najstarszej, polskiej serii wydawniczej, w której ukazywały się najsłynniejsze dzieła polskiej i zagranicznej literatury? Wydawnictwo Ossolineum nie tylko znów ją wydaje, ale także oferuje czytelnikom nowe serie wydawnicze.

Reklama

- Po dłuższej przerwie wracamy na rynek wydawniczy – mówi Joanna Piasecka z promocji Wydawnictwa Ossolineum.

– Po problemach związanych z komercjalizacją wydawnictwa i likwidacją spółki znaleźliśmy się strukturach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Przed nami nowy rozdział w historii wydawnictwa, ale też kontynuacja jego tradycji – zapewnia. – Będziemy kontynuować znane serie, ale także rozpoczynamy nowe, w których ukażą się książki prezentujące współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową. Mamy też serię „Osso wczoraj i dziś”, w której wydajemy tytuły związane z historią i bieżącą działalnością Zakładu im. Ossolińskich.

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą, działającą w Polsce oficyną wydawniczą. Założył je Józef Maksymilian Ossoliński, by wydawać opracowania historyczne i literaturoznawcze będące wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum. W dwudziestoleciu międzywojennym WO było wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza, a w 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię „Biblioteka Narodowa”, która stała się ich sztandarowym projektem.

W świetnych opracowaniach krytycznych wybitnych literaturoznawców wychodziły w Bibliotece Narodowej klasyki literatury polskiej i światowej. Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w roku 2007 Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem. W roku 2013 Wydawnictwo wróciło w struktury Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W 2015 roku redaktorem naczelnym został Dariusz Sośnicki, poeta, redaktor i wydawca. W połowie lat 90. redagował m.in. wpływowy dwutygodnik literacki „Nowy Nurt”, zaś w latach 2005—2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B.

Od roku trwają intensywne prace nad rozwojem wydawnictwa i planem wydawniczym. Zaczynają się też ukazywać nowe pozycje pod znaną marką WO. Wydawnictwo prowadzi sześć serii wydawniczych: znaną wszystkim „Bibliotekę Narodową”, serię „Z Kraju i ze Świata”, w której ukazuje się ambitna proza współczesna – polska i tłumaczona. Nie muszą to być bestsellery, ale książki głośne i znakomite, cieszące się uznaniem znawców i pisarzy.

Kolejne serie to „Sztuka czytania”, czyli książki o literaturze, ale także o sztuce czy kulturze masowej, seria „Na jeden temat” – monografie na różne tematy związane z kulturą, seria „Świadkowie historii” - bohaterowie książek publikowanych w serii brali udział w najważniejszych wydarzeniach XX wieku oraz wspomniana już seria „Osso wczoraj i dziś”.

-  Pracujemy nad nowymi seriami, mamy nową stronę internetową. Nasze książki można kupić w księgarniach. Zapraszamy czytelników na spotkania promocyjne – mówi Joanna Piasecka.

Najbliższe spotkanie promujące najnowszą książkę Wydawnictwa Ossolineum odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza 13 listopada, w 70. rocznicę urodzin Stanisława Barańczaka. Wydarzenie poświęcone będzie wybitnym poetom - Białoszewskiemu i Barańczakowi, a pretekstem będzie wznowienie przez Wydawnictwo Ossolineum książki „Język poetycki Mirona Białoszewskiego. Wydanie drugie, rozszerzone” autorstwa Stanisława Barańczaka, niewydawanej od 40 lat. 

Promocja książki Stanisława Barańczaka  „Język poetycki Mirona Białoszewskiego”

Promocja książki Stanisława Barańczaka „Język poetycki Mirona Białoszewskiego”

Spotkania z autorami / Dla wszystkich
Termin 13 listopada 2016 18:00

Miejsce Muzeum Pana Tadeusza

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl