Wrocławski Rower Miejski 2016 – koniec rekordowego sezonu

Takiego sezonu Wrocławskiego Roweru Miejskiego jeszcze nie było! W szóstym roku funkcjonowania systemu we Wrocławiu miało miejsce milion wynajmów w ciągu dziewięciu miesięcy – o 150 tysięcy więcej niż w ubiegłym sezonie. Ponadto operator wypożyczalni, firma Nextbike Polska, odnotował 26 tysięcy rejestracji nowych użytkowników, dzięki czemu liczba rowerzystów miejskich w stolicy Dolnego Śląska zbliżyła się do 140 tysięcy.


W tym roku użytkownicy po raz pierwszy w historii Wrocławskiego Roweru Miejskiego przekroczyli milion wypożyczeń na przestrzeni jednego sezonu. W ciągu ostatnich 274 dni we Wrocławiu odnotowano 1 008 184 wypożyczenia (wzrost o blisko 120 procent w stosunku do sezonu 2015) oraz 25 781 rejestracji osób, które dotychczas nie korzystały z wypożyczalni. 

Dzisiaj rowery są dostępne po raz ostatni w tym roku. Po północy (już 1 grudnia) zostaną zablokowane w stacjach, choć wciąż można będzie jeszcze oddać wynajęty rower. 

Odkąd samoobsługowe wypożyczalnie pojawiły się we Wrocławiu, czyli w latach 2011-2016, 137 593 zarejestrowanych użytkowników skorzystało z rowerów 2 461 746 razy. Pod tym względem, Wrocławski Rower Miejski jest drugim najpopularniejszym systemem spośród kilkunastu, które funkcjonują obecnie w Polsce.

 – W tym roku rowerzyści miejscy we Wrocławiu naprawdę rozbili bank! Już poprzedni sezon był przełomowy z uwagi na przeprowadzoną rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz ogromny skok natężenia wynajmów, jednak teraz udało się nam wejść na zupełnie nowy poziom popularności wypożyczalni. Nigdy wcześniej korzystanie z rowerów miejskich nie było tutaj tak masowym zjawiskiem – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – W kontekście informacji o planowanym uruchomieniu wypożyczalni samochodów czy rosnącego zainteresowania Uberem, warto przypomnieć, że za fenomenem „ekonomii współdzielenia” stoi także sukces Wrocławskiego Roweru Miejskiego i Nextbike’a – dodaje. 

Od 1 marca do 30 listopada we Wrocławiu odnotowano: 

Średnio 3,6 tys. wypożyczeń dziennie. Przed rokiem było to ok. 3,1 tys. wynajmów.

Wypożyczenie średnio co 24 sekundy. W sezonie 2015 – co 27 sekund.

Miesięczny rekord wypożyczeń: 172 421 w czerwcu. W ubiegłym roku – 168 214 w maju.

Dzienny rekord wypożyczeń: 8 122, 5 kwietnia 2016. W poprzednim sezonie – 8045 – 3 czerwca.

Największą w historii liczbę wynajmów pojedynczego użytkownika w jednym sezonie: 1038 wypożyczeń (śr. 3,7 na dzień). Przed rokiem – 732 (śr. 2,6 na dzień).

W tym roku średni czas wypożyczenia roweru we Wrocławiu wynosił 16 minut i 6 sekund. Spośród miliona wynajmów, bezpłatnych było ponad 85 procent. 

Użytkownicy Wrocławskiego Roweru Miejskiego najchętniej korzystali z wypożyczalni: w skali miesiąca – w czerwcu (17 procent z całego roku), w skali tygodnia – we wtorki, czwartki i piątki, a w skali dnia – w godzinach 16.00-18.00, kiedy następowało 18 procent wynajmów z całej doby. 

Teraz cała flota rowerowa trafi na czas przerwy sezonowej do specjalnego magazynu, gdzie rowery przejdą dokładny przegląd, konserwację i niezbędne naprawy. Wrocławski Rower Miejski powróci na ulice w marcu 2017 roku. 

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: 

 • Rynek: 3,89% wszystkich wypożyczeń 
 • Rondo Reagana: 3,41% 
 • Świdnicka – Chrobry: 3,28% 
 • Wita Stwosza – Szewska: 3,22% 
 • Sky Tower: 3,18%
 •  

Najpopularniejsze stacje zwrotów: 

 • Rynek : 4,46% wszystkich zwrotów 
 • Rondo Reagana: 3,49% 
 • Świdnicka – Chrobry: 3,48% 
 • Wita Stwosza – Szewska : 3,45% 
 • Sky Tower: 3,17% 

Najpopularniejsze trasy: 

 • „Nowowiejska – Wyszyńskiego” – „Rondo Reagana” 
 • „Rondo Reagana” – „Nowowiejska – Wyszyńskiego” 
 • „Politechnika Wrocławska – Gmach Główny” – „Teki” 
 • „Sky Tower” – „Powstańców Śląskich – Hallera” 
 • „Teki” – „Politechnika Wrocławska – Gmach Główny”

Wrocławski Rower Miejski - instrukcje obsługi 

KLIKNIJ W OBRAZKI, ABY JE POWIĘKSZYĆ

WRM   WRM

 

 

Sprawdź na mapie, lokalizacje stacji WRM:

Kliknij w biały kwadrat w lewym górnym rogu mapy, aby wyświetlić listę lokalizacji

Lokalizacje na mapie przedstawione są w przybliżeniu i będą weryfikowane podczas montażu stacji

ZOBACZ LOKALIZACJE NA LIŚCIE

Powrót do góry

Jak zarejestrować się w systemie WMR?

System rejestracji pozostaje bez zmian w stosunku do poprzednich lat. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem nowego serwisu internetowego Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Tak, jak dotychczas, po wypełnieniu formularza i akceptacji regulaminu, wystarczy już tylko dokonać opłaty inicjalnej, by zostać posiadaczem aktywnego konta użytkownika WRM. Po zakończeniu procesu rejestracji, użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail oraz sms z potwierdzeniem oraz nadanym numerem PIN. Nextbike Polska, operator systemu informuje, że od tego sezonu konto WRM jest aktywne (umożliwia korzystanie z rowerów), tylko wtedy, gdy znajduje się na nim min. 10 zł.

Powrót do góry

Jak wypożyczyć rower?

Dzięki elektrozamkom proces wynajmu znacznie się uprości. Podstawowe czynności wyglądają dokładnie tak samo, jak do tej pory. Wystarczy podejść do terminala i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”. Następnie zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji i podać numer roweru, który chcemy wynająć. Tutaj nowość! Wybrany rower zostanie zwolniony automatycznie.

Zapięcie szyfrowe, z którego wrocławianie korzystali do tej pory, stanie się przydatnym dodatkiem, kiedy użytkownik będzie zabezpieczał rower na czas przerwy podczas wynajmu (np. na kawę czy zakupy) bądź podczas zwrotu na stacji, na której zajęte będą wszystkie elektrozamki. Dlatego warto zapisać sobie kod do zamka szyfrowego, który zostaje podany na wyświetlaczu w czasie wypożyczania. Jeżeli zdarzy się, że rower na stacji jest zabezpieczony linką – wystarczy odblokować ją właśnie za pomocą tego kodu.

Wypożyczanie będzie jeszcze wygodniejsze, gdy połączymy swoje konto użytkownika WRM z dowolną kartą zbliżeniową (np. Urban Card). Aby zintegrować kartę z systemem, wystarczy za pierwszym razem przyłożyć ją do czytnika stacji, a następnie podać numer telefonu i PIN. Od tego momentu przy wypożyczaniu można logować się już za pomocą tej karty.

Powrót do góry

Jak zwrócić rower?

Kolejna nowość, wynikająca z wprowadzenia elektrozamków, dotyczy momentu zwrotu roweru. Żeby to zrobić – wystarczy tylko wstawić rower do elektrozamka. Prawidłowy zwrot zostanie potwierdzony sygnałem dźwiękowym. W takim przypadku, żadne inne czynności przy stacji nie są już wymagane. Jeśli na stacji nie ma wolnego miejsca, przypinamy rower zamkiem szyfrowym do innego roweru lub ucha stojaka, przetasowujemy cyfry, podchodzimy do terminala, przyciskamy „Zwrot” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami podanymi na wyświetlaczu. To taka sama forma zwrotu, z jakiej wrocławianie korzystali wcześniej.

Gdzie uzyskać odpowiedzi na pytania?

Szczegółowa instrukcja korzystania z rowerów znajduje się na każdej stacji oraz na stronie internetowej www.wroclawskirower.pl. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź pytań, mieszkańcy mogą skontaktować się z telefonicznym Biurem Obsługi Klienta: 71 738 11 11, 71 715 27 72 (czynne przez całą dobę), jak również udać się do stacjonarnego Biura Obsługi Klienta, które w tym tygodniu zacznie działać przy ul. Świętego Antoniego 8 (czynne: wtorek 6-16, czwartek 11-21). Na miejscu będzie możliwość założenia konta WRM oraz uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania rowerów miejskich.

Powrót do góry

Zgłoś uwagę