wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Lekcje historii w Multikinie z piłkarzami WKS [ZDJĘCIA]

Wrocławianie mieli we wtorek okazję zobaczyć dokument „Pilecki” w towarzystwie piłkarzy WKS-u, na specjalnym pokazie zorganizowanym przez wrocławskie Multikino. - To obowiązkowa lekcja historii dla każdego. Jestem głęboko poruszony biografią rotmistrza - powiedział po specjalnym pokazie we wrocławskim multikinie Krzysztof Ostrowski z Śląska Wrocław.  

Reklama

Wrocławianie, którzy wybrali się na pokaz do Multikina, mogą smiało powiedzieć - byliśmy w kinie z naszymi piłkarzami. Na widowni zasiadłą prawie całą drużyna. Był nawet Tom Hateley, który oglądał dokument w towarzystwie tłumaczki.

Dla swoich kibiców piłkarze przygotowali specjalne ceny zniżkowe na ten seans. Po filmie zawodnicy nie kryli, że obraz zrobił na nich ogromne wrażenie.  - Nie interesowałem się tą historią. Mało o niej słyszeliśmy w szkołach. Nie rozumiem dlaczego o takiej osobie, o takim bohaterze mówiło się tak niewiele - powiedział Ostrowski.

- Takie filmy powinny byc wyswietlane w kinie. Po to, aby właśnie poznawać historię, o której kiedyś nie mozna było mówić - dodał Kamil Dankowski.

Film „Pilecki” to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego (Marcin Kwaśny - „Rezerwat”) od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. Witold Pilecki to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku - niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Losy Pileckiego dobitnie świadczą o jedności planów niemieckich i sowieckich okupantów w stosunku do elity polskiego społeczeństwa.

Ponad godzinny seans nie opowiada o wielu aspektach życia rotmistrza. Pominięte są chociaż szczegóły brawurowej ucieczki z obozu w Oświęcimiu. Dokument jest zrealizowany poprawnie, ale po szkolnemu - jak dydaktyczny film na lekcję historii. Miejmy nadzieję, ze zachęci jednak młodych, ale nie tylko do poczytania o tak wybitnej postaci, jaką był niewątpliwie rotmistrz Witold Pilecki. 

Śląsk Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl