Wrocław na dawnych fotografiach Adama Feliksa Czelnego

Przyjechał z Gdańska jako dokumentalista odbudowy Wrocławia. Dzięki jego pracy dostajemy dziś niezwykły portret miasta, jakbyśmy cofnęli się w czasie o blisko 70 lat. Na wystawie zdjęć Adama Feliksa Czelnego w Ratuszu zobaczymy znane nam dobrze budynki, choć ich otoczenie może być zaskoczeniem. Odkrywać historię miasta mamy szansę do 30 sierpnia. Wernisaż w piątek 29 maja o 17.00.

  • adam feliks czelny, wrocław

    Ogólnopolskie dożynki na Psim Polu w 1949 roku/fot. Adam Feliks Czelny

  • adam feliks czelny, wrocław

    Orkiestra grająca na odgruzowywanej ulicy w 1949 roku/fot. Adam Feliks Czelny

  • adam feliks czelny, wrocław

    Plac Wolności 1955 rok/fot. Adam Feliks Czelny


Breslau po oblężeniu, Wrocław po wojnie

W tym roku przypada 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. W 1945 roku ludzie rozpoczęli powroty do swoich rodzinnych miejsc albo zupełnie nowych, jak w przypadku Wrocławia, który znalazł się na Ziemiach Odzyskanych. Jednak ci, którzy wówczas przyjechali do miasta przeżyli prawdziwy szok, bo trwające 12 tygodni oblężenie Breslau przez Armię Radziecką było bezpośrednią przyczyną kolosalnych zniszczeń Wrocławia, wcześniej niemal nietkniętego przez działania wojenne. Wystarczy dodać, że na 30 tysięcy domów aż 21 tysięcy zamieniło się w ruiny.

Zdjęcia miasta sprzed 70 lat

Polacy mieli zamieszkać wśród zgliszcz. Dziś tamte dni adaptacji i odbudowy Wrocławia doskonale dokumentują fotografie Adama Feliksa Czelnego, jakie zgromadzono w Dziale Historii Wrocławia w Muzeum Miejskim. Na wystawie obejrzymy wiele prac nigdy nie pokazywanych, które autor wykonał w powojennym mieście. Autor zdjęć urodził się w Gorlicach, przed wojną studiował w Warszawie (operatorka filmowa), potem przede wszystkim fotografował. Wrocław ujrzał po raz pierwszy w 1947 roku, kiedy przyjechał tu z Gdańska jako dokumentalista uwieczniający odbudowę miasta. Nie tylko pracował we Wrocławiu (jego zdjęcia ukazywały się m.in. we „Wrocławskim Kurierze Ilustrowanym”, czy „Gazecie Robotniczej”), ale tu zamieszkał i żył aż do śmierci w 1992 roku.

Fotografie Adama Feliksa Czelnego mają dziś nie tylko wartość artystyczną, są przede wszystkim bezcennym świadectwem odradzania się Wrocławia z popiołów. To także pomoc dydaktyczna dla artystów i architektów, historyków i pasjonatów Wrocławia.

Wystawa w Ratuszu do sierpnia

Wystawa "I to było możliwe…? Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego" potrwa od 30 maja do 30 sierpnia w Ratuszu. Bilety kosztują 7 zł i 10 zł. Można także kupić katalog (w środku znajdziemy 240 fotografii).

Zgłoś uwagę