wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Wrocław Maraton 2015 [PROGRAM, TRASA, UTRUDNIENIA W RUCHU]

13 września już po raz 33 przez Wrocław przebiegną maratończycy. Wszystko wskazuje, ze będzie to rekordowy bieg. W tym roku na starcie stanie aż 6000 osób z 32 krajów. Bieg rozpocznie się o godzinie 9.00. start i meta usytuowane są na Stadionie Olimpijskim.

Reklama

Imprezę będzie zabezpieczać ponad 100 policjantów z wydziału ruchu drogowego wrocławskiej policji, 30 strażników miejskich, straż pożarna i 150 ochroniarzy. W razie jakiejkolwiek potrzeby do dyspozycji maratończyków będzie 6 karetek, mikrobus ratunkowy, a na terenie miasteczka maratończyków będzie 23 ratowników medycznych 2 karetki reanimacyjne i szpital polowy. Na trasie biegu będzie rozmieszczonych 15 punktów odświeżenia, masażu i odżywienia.

Trasa

– Wyznaczyliśmy trasę, która nie będzie zbyt wymagająca, a jednocześnie pozwoli uczestnikom zobaczyć piękno naszego miasta. Po drodze mijamy Operę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum, Halę Targową, Ostrów Tumski, Stadion Wrocław. Chcielibyśmy, żeby biegacze przyjeżdżali do Wrocławia po życiówki, tak jak podróżują w tym celu do Berlina – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu. Start i meta umiejscowiona została już tradycyjnie na Stadionie Olimpijskim. Trasa będzie miała oznaczone wszystkie kilometry. Na trasie biegacze będą mieli do dyspozycji punkty medyczne, odżywiania i punkty masażu.

Trasa 33.PKO Wrocław Maratonu. Start/Stadion Olimpijski – al. Różyckiego – al. Kochanowskiego – ul. Toruńska – al. Kasprowicza – ul. Żmigrodzka – Obwodnica Śródmiejska – ul. Popowicka – ul. Pilczycka – al. Śląska – ul Lotnicza – ul. Legnicka – Podwale – ul. Piłsudskiego – ul. Grabiszyńska – al. Hallera – al. Wiśniowa – ul. Armii Krajowej – ul. Borowska – Ul. Komandorska – ul. Piłsudskiego – ul. Świdnicka – ul. Widok – ul. Kazimierza Wielkiego – ul. Nowy Świat – ul. Grodzka – most Piaskowy – mosty Młyńskie – pl. Bema – ul. Sienkiewicza – ul. Grunwaldzka – most Szczytnicki – al. Różyckiego – Stadion Olimpijski/Meta.

Zmiany w komunikacji

Zmiany w organizacji komunikacji zbiorowej zostaną wprowadzone po godzinie 8.00. Uwaga! Komunikacja tramwajowa i autobusowa wraca na swoje stałe trasy przejazdu natychmiast po przebiegnięciu maratończyków. Na wszystkich skrzyżowaniach przecinających trasę Maratonu, służby policji będą w miarę możliwości umożliwiały przejazd komunikacji tramwajowej i autobusowej.

Dodatkowo, od godziny 8.00 do godziny 14.20 zostanie wyłączony z ruchu przystanek tramwajowy „Renoma” nr 10232 przy ulicy Świdnickiej w kierunku do ulicy Podwale i placu Teatralnego dla linii 6, 7, 17, 20 i 24 – tramwaje będą przejeżdżały bez zatrzymania i otwarcia drzwi.

Sprawdź szczegóły zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów w niedzielę 13 września

W niedzielę 13 września, podczas 33. PKO Wrocław Maratonu, w rejonu Stadionu Olimpijskiego uruchomiona będzie specjalna linia autobusowa S1. Autobusy będą kursować od godz. 6.00 do 16.00.

Zmiany dla kierowców

Na czas imprezy – czyli około 6 godzin – zamkniętych będzie kilka głównych arterii Wrocławia. Na 24 ulicach od obowiązuje zakaz parkowania. Sprawdź objazdy.

Unikatowy medal

W tym roku organizatorzy wrocławskich biegów przygotowali wyjątkowy medal, złożony z dwóch części. Pierwszą część tej składanki, krasnala maratończyka, otrzymali ci, którzy ukończyli 3. PKO Nocny Półmaraton. Druga część, czyli tak zwany domek dla krasnala, czeka na wszystkich uczestników 33. PKO Wrocław Maratonu, którzy zdołają go ukończyć. Oba medale okazale wyglądają osobno, jednak wszyscy, którzy ukończą oba biegi, będą mogli pochwalić się nietypowym dwuczęściowym medalem, stanowiącym jedną całość.

Imprezy towarzyszące

Biegi towarzyszące i charytatywne

Oprócz biegu na dystansie 42 km i195 m odbędą się dwa biegi towarzyszące – sztafeta charytatywna „Bieg po nadzieję”, oraz „PKO Bieg Rodzinny – Mila Olimpijska”. Do sztafety można dołączyć jeszcze do piątku, 4 września. Zapisy do biegu rodzinnego potrwają do 12 września. Na ten drugi bieg przygotowaną kolejną rekordową ilość miejsc startowych, aż 3 i pół tysiąca miejsc. Podczas imprezy będzie można wspomóc 2-letniego Wojtusia z Bolesławca, który urodził się z poważną wadą serca. Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na zabieg całkowitej korekty wady serca chłopczyka. Kartki „biegnę dla Wojtusia” będą do odebrania 11 i 12 września w biurze zawodów.  Podczas zawodów odbędzie się zbiórka odzieży sportowej dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Zebrane rzeczy trafią do ubogich i bezdomnych. Stroje należy przekazać pracownikom biura zawodów.

Targi Sport Expo

To kolejna impreza towarzysząca wrocławskiemu maratonowi. Będzie miała charakter targów wystawienniczych. Stoiska będą się mieścić w Hali Sportów Walki AWF Stadio Olimpijski. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatą ofertą dla biegaczy i pozostałych sportowcó1). Zaprezentowany zostanie sprzęt do biegania, odzież, buty, odżywki i inne produkty. Impreza będzie trwała od piątku 11 września w godzinach 16.00 do 22.00, w sobotę od 9.00 do 22.00, oraz w niedzielę od 6.00 do 16.00.

Panel Dyskusyjny

Także w sobotę, 12 września organizatorzy maratonu zaplanowali Panel Dyskusyjny, który jest imprezą towarzyszącą maratonowi. Do grona prelegentów zostali zaproszeni prof. dr hab. Piotr Ponikowski, prof. dr hab. Jan Chmura, Jerzy Skarżyński - jeden z najlepszych polskich maratończyków lat 80., dziennikarz Maciej Kurzajewski oraz Piotr Przygoński, prezes Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 we Wrocławiu. Patronat nad tym wydarzeniem objął dr hab. Kazimierz Witkowski (AWF Wrocław). Początek o godz. 18.00. Wykłady w sali 103 budynku P1 AWF Wrocław.

Zabawa dla kibiców

Wrocławski maraton to wyzwanie nie tylko dla biegaczy. O nagrody powalczą też kibice. Podczas biegu odbędzie się konkurs na kibicowanie. W konkursie mogą wziąć udział grupy złożone z 3 do 20 osób. Każda z grup musi mieć pełnoletniego przedstawiciela. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, który trwa do 10 września br., uczestnicy zgłaszają się do udziału w konkursie, wysyłając wypełnioną kartę zgłoszeniową na adres [email protected]. 11 września zostaną im przydzielone miejsca na trasie oraz numer startowy. Pierwszym zadaniem ekip jest wykonanie numeru. Drugim – oczywiście – gorący doping maratończyków w dniu 13 września. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 września o g. 15.00 w MCS Wrocław. O wyborze nagrodzonych i wyróżnionych grup zadecydują zawodnicy, którzy po zakończeniu imprezy oddadzą głosy drogą internetową na jedną wybraną grupę. Na najlepsze ekipy czekają ciekawe nagrody.

Miasteczko The World Games 2017

Tuż obok miasteczka maratończyków stanie namiot TWG 2017, w którym dzięki specjalnym goglom będzie można poczuć się jak zawodnicy niektórych dyscyplin z programy wrocławskich igrzysk. Dodatkowo wokół namiotu prezentować się będzie w sumie 10 dyscyplin, których najlepsi przedstawiciele przyjadą rywalizować do Wrocławia za niespełna 2 lata. Będzie można poznać zasady biegu na orientację, lacrosse, squasha, unihokeja, futbolu amerykańskiego, wioślarstwa halowego, ultimate , snookera, czy Muay-tay. Zabawie będą towarzyszyć maskotki The World Games 2017, Jaś i Małgosia. Wrocławski Komitet Organizacyjny przygotował także specjalna nagrodę dla uczestnika, który przybiegnie na metę jako 2017. 

Na czas imprezy – czyli około 6 godzin – zamkniętych będzie kilka głównych arterii Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl