wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław dla środowiska

Stacje monitorujące stan powietrza i hałas, konsultacje dotyczące Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz propozycja konkretnych zmian legislacyjnych wspierających proekologiczne działania – to tylko niektóre działania, jakie będą podjęte w najbliższym czasie we Wrocławiu w zakresie ochrony środowiska.

Reklama

- Nasze działania w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu skupiają się na kilku obszarach – zapowiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Są to m.in. rozpoczynające się w lipcu konsultacje dotyczące Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN), ale również propozycja ulgi w podatku od nieruchomości dla tych, którzy zdecydują się utworzyć na swoim budynku ogólnodostępny zielony dach – dodaje prezydent. Projekt stosownej uchwały ma być skierowany do Rady Miejskiej już na lipcowej sesji.

Z innych działań prezydent Dutkiewicz zapowiedział utworzenie 5 nowych stacji, które będą monitorować stan powietrza we Wrocławiu oraz 10 do mierzenia poziomu hałasu. – Dane z tych stacji będą ogólnodostępne, aby każdy mógł sprawdzić stan środowiska, ale także to czy i jak się zmienia – dodaje Rafał Dutkiewicz.

Prezydent zapowiedział także powstanie zespołu ekspertów w ramach klimatycznego KIC, który ma za zadanie stworzyć zbiór zmian w prawie. Klimatyczny KIC to jedna z trzech pierwszych Wspólnot Wiedzy i Innowacji powołanych w 2010 roku przez Europejski Instytut Technologiczny. Siedzibą europejskiej jednostki zajmującej się zmianami klimatycznymi jest Wrocław.

- Grzechem byłoby nie wykorzystać tak dużego potencjału intelektualnego jakim jest stworzony przez Unię Europejską we Wrocławiu Klmatyczny Węzeł Wiedzy i Innowacji - mówi Rafał Dutkiewicz.  - Przygotowany przez zespół złożony z niezależnych ekspertów kodeks zmian ma na celu poprawę ochrony środowiska w Polsce ale także ma pomóc we wdrożeniu dobrych praktyk z zakresu energii, budynków i transportu we Wrocławiu.

– Współpracując z magistratem i m.in. z międzynarodową organizacją pozarządową CDP, chcemy wypracować propozycje legislacyjne, które dadzą konkretne rozwiązanie i efekt - dodaje Cezary Lejkowski, dyrektor Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz członek grupy sterującej stowarzyszenia Climate-KIC.

Wśród takich propozycji mogą się znaleźć np. pełne odliczenie VAT dla firm, które zakupią auta elektryczne czy wymóg prawny wykorzystywania w remontach budynków materiałów energooszczędnych. – Chcemy także zaproponować tzw. zielone przetargi. W Wiedniu wprowadzenie ich w latach 2004-2007 pozwoliło zaoszczędzić 44 mln euro oraz zmniejszyć o 100 tys. ton niską emisję – mówi Joanna Wis, dyrektor międzynarodowej organizacji pozarządowej CDP. - Chodzi o to, by tak tworzyć zapisy przetargu aby promować i wymagać od wykonawców stosowania rozwiązań proekologicznych – wyjaśnia Rafał Dutkiewicz. -Polskie miasta czekają na zmiany w prawie, by móc skutecznie walczyć o czyste powietrze i środowisko. Samorządy nie mają dziś dobrych narzędzi. Ten zespół je przedstawi.

Prezydent na koniec przypomniał, co miastu udało się zrobić w kontekście ochrony środowiska w ostatnich latach. Skutecznie wdrażany jest m.in. we Wrocławiu program KAWKA, dzięki któremu mieszkańcy wymieniają ogrzewanie z węglowego na proekologiczne. W latach 2008- 2015 w ponad 700 lokalach wymieniony został system ogrzewania. W samym 2015 roku w 23 kamienicach należących do Gminy zostanie zastosowana termomodernizacja i zmieniony zostanie sposób ogrzewania. Miasto do obecnych 6 parkingów „Park and Ride” budowanych przy dużych węzłach przesiadkowych wybuduje kolejnych osiem.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl