wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:46

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocław chce być Miastem Literatury UNESCO

Irek Grin, kurator ESK odpowiedzialny za literaturę, ogłosił w środę, że Wrocław zamierza starać się o tytuł Miasta Literatury UNESCO. W marcu 2015 roku złoży aplikację, a jesienią UNESCO wybierze zwycięzcę.

Reklama

Miastem Literatury UNESCO jest już od ubiegłego roku Kraków. Jak zaznacza Grin, to przede wszystkim prestiżowy tytuł, bo za nim nie idą żadne pieniądze. – Pozwala on jednak przygotować strategię rozwoju miasta przez literaturę. Wytyczne, które znajdą się w aplikacji pozwolą skupić się nie na promocji, ale na innowacjach związanych z kreatywnym przemysłem książki – wyjaśniał Grin. – A także przemodelować to, co już dzieje się w literaturze w mieście.

W ramach tego przemeblowania m.in. w tym roku Nagroda Literacka Europy Środkowej Angelus zostanie połączona z Festiwalem Brunona Schulza.

Wrocław zamierza też wejść do sieci ICORN (International Cities of Refuge Network). Powstanie sieci zainspirował przypadek Salmana Rushdiego – brytyjskiego pisarza indyjskiego pochodzenia, który za powieść „Szatańskie wersety” został obłożony ćwierć wieku temu fatwą – islamską klątwą, która nakazuje wyznawcom islamu zabicie pisarza. ICORN to sieć miast, które  szanując wolność słowa, zapewniają prześladowanym pisarzom warunki pracy, których nie mają oni w swoich krajach. By znaleźć się w sieci ICON, Wrocław musi zostać zaproszony do niej przez inne miasto. – Wiem, że zaprosi nas Kraków – mówi Grin.

– Europejską Stolicę Kultury traktuję we Wrocławiu dosłownie – podkreśla Grin. – Dlatego rozpoczęliśmy rozmowy z organizatorami wielu nagród literackich o tym, by w roku 2016 były one z okazji ESK wręczane we Wrocławiu. Chcemy też, by tu odbył się  Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej i by wręczono u nas Nagrodę Transatlatyk, przyznawaną wybitnemu promotorowi literatury polskiej za granicą.

Grin ma też pomysły na wydarzenia związane z promocją czytelnictwa, ale nietypową. – Haruki Murakami rzadko decyduje się na udział w spotkaniach autorskich, ale chętnie pobiegnie w maratonie. Chcemy go zaprosić, by pobiegł we Wrocławiu – zapowiada Grin.

Inne pomysły, zebrane pod robocza nazwą Twierdza Literatury Wrocław, dotyczyć będą planów wydawniczych, współpracy z Muzeum Pana Tadeusza i innymi instytucjami zajmującymi się we Wrocławiu literaturą.

Kuratorzy ESK przez najbliższe pół roku będą dzielić się z swoimi projektami z mieszkańcami miasta i zainteresowanymi ESK. Krzysztof Maj, dyrektor Biura Festiwalowego Impart 2016, odpowiedzialnego za organizację ESK zapowiedział na 26 lutego spotkanie z kuratorkami przygotowującymi program muzyczny – Ewą Michnik i Agnieszką Franków-Żelazny. Obie panie mówić będą o przygotowaniach w Kinie Nowe Horyzonty o godz. 18.00. Wstęp na spotkanie jest wolny. Spotkania z kuratorami będą organizowane co miesiąc.

Jarosław Fret, przewodniczący Rady Kuratorów ESK, ogłosi także 26 lutego zasady starania się o mikrogranty dla osób, które chcą włączyć się ze swoimi projektami w działania Europejskiej Stolicy Kultury.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl