wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. „Wrocław 1945 – Wrocław 2015” – wystawa na Świdnickiej

Miasto jeszcze w gruzach, wypalone i zrujnowane budynki zestawione z dzisiejszymi widokami na odbudowane kościoły, domy i nowe biurowce – Biuro Promocji Miasta oraz wydawnictwo Via Nova zapraszają na wystawę „Wrocław 1945 – Wrocław 2015”.

Reklama

Aż 40 plansz stanie na ul. Świdnickiej, zdjęcia będzie można tam oglądać od 1 do 18 maja z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zobaczymy unikalne fotografie Wrocławia zniszczonego w 1945 roku zestawione ze współczesnymi widokami tych samych miejsc! Będzie to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć archiwalne zdjęcia autorstwa Henryka Makarewicza, Rudolfa Jaguscha, Krystyny Gorazdowskiej, Bronisława Kupca, Jana Bułhaka, Mariana Idzińskiego i Adama Czelnego. Współczesne fotografie Wrocławia wykonał Stanisław Klimek, a tekst opracowała Marzena Smolak.

„Bitwa o Wrocław w 1945 roku trwała 80 dni, od 16 lutego do 6 maja. Festung Breslau była najdłużej broniącą się twierdzą III Rzeszy. Kapitulowała cztery dni po upadku Berlina. Te ostatnie trzy miesiące wojny okazały się najtragiczniejsze w tysiącletniej, bogatej historii miasta. Fanatyczna obrona Festung Breslau oraz  zacięte walki z nacierającymi żołnierzami radzieckimi zamieniły piękne, zabytkowe miasto w wielkie rumowisko. Prawie całkowitemu zniszczeniu uległy dzielnice na południu i zachodzie Wrocławia. W płomieniach pożarów spłonął dorobek kulturalny wielu pokoleń –  zbiory dzieł sztuki, zasoby  bibliotek i archiwa. Również dobytek niemieckich mieszkańców miasta” – pisze kuratorka wystawy Marzena Smolak.

Przesunięcie granic państw europejskich, dokonane na mocy postanowień z Jałty i Poczdamu, pociągnęło za sobą prawie całkowitą wymianę ludności Wrocławia. Niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni do końca 1947 roku.  Na ich miejsce przybywali Polacy z różnych stron kraju (między innymi z terenów wschodnich Polski, włączonych po wojnie do Związku Radzieckiego). Jednym z pierwszych, który przybył do Wrocławia był Henryk Makarewicz (ur. 1917 w Ostrowcu Świętokrzyskim – zm. 1984 w Krakowie). Już 14 kwietnia 1945 roku znalazł się we Wrocławiu, zaangażowany obok dwóch innych fotografików: Mariana Apostolskiego i Adama Drozdowskiego do ekipy pionierskiej pierwszego prezydenta Wrocławia, dr. Bolesława Drobnera. Grupa ta wjechała do oblężonego miasta, w którym trwały jeszcze zacięte walki. Henryk Makarewicz ponownie przyjechał do Wrocławia w maju z Czołówką Filmową Wojska Polskiego, tuż po kapitulacji Festung Breslau.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Miejskie Wrocławia, Biuro Promocji Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Wydawnictwo Via Nova.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl