Wielkanoc – najważniejsze święto chrześcijańskie

Święta Wielkanocne to największa uroczystość w roku liturgicznym. Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

  • Figura zmartwychwstałego Chrystusa z kościoła pw. św. Krzysztofa we Wrocławiu; fot. Tomasz Walków

    Figura zmartwychwstałego Chrystusa z kościoła pw. św. Krzysztofa we Wrocławiu; fot. Tomasz Walków


Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ale obchody świętowania należy rozciągnąć na tzw. Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono od wieczornej mszy w Wielki Czwartek, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, a kończy Wigilią Paschalną, czyli nocnym nabożeństwem w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania.

Termin Wielkanocy związany jest w cyklem Księżyca. Święto wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Dlatego termin Zmartwychwstania Pańskiego ustawia także wiele innych świąt w roku, m.in. Popielec, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego czy Boże Ciało.

W 2014 roku wszyscy chrześcijanie (zarówno tradycji wschodniej i zachodniej) świętowali w jednym terminie. W tym roku wierni posługujący się kalendarzem juliańskim obchodzić będą Wielkanoc miesiąc później. Wspólne świętowanie będzie w 2017 roku.

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych. Najbardziej popularne są malowanie pisanek, święcenie pokarmów na świąteczny stół czy tradycja lanego poniedziałku zwanego śmigus-dyngus.

Zobacz również: niezbędnik wielkanocny

Zgłoś uwagę