wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W szpitalu USK przy Borowskiej będą przeszczepiać ręce

Transplantolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej jako trzeci w Polsce będą przeszczepiać ręce. Właśnie otrzymali oficjalną zgodę Ministerstwa Zdrowia. Wrocław będzie drugim obok Trzebnicy ośrodkiem tego typu na Dolnym Śląsku. 

Reklama

- Otrzymaliśmy oczekiwaną zgodę Ministerstwa Zdrowia na przeszczepianie kończyny górnej od zmarłych dawców - potwierdza Bogusław Beck, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Tym samy otwieramy nowy rozdział we wrocławskiej transplantologii.

Zgoda nie oznacza jednak, że szpital od razu będzie przeszczepiał ten narząd. – Najpierw trzeba będzie przygotować odpowiednią aparaturę  medyczną i przeszkolić zespół – mówi prof. Jerzy Gosk Kierownik Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK. 
Lekarzez USK będą współpracować przy przeszczepianiu rąk ze światowymi ekspertami w tej dziedzinie ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przygotowania do pierwszego zabiegu mogą potrwać dłużej niż rok. Replantacją (czyli przeszczepem kończyn własnych, po urazach będzie nadal zajmował się tylko trzebnicki szpital).

Rzadkie przeszczepy

Przeszczepy reki należą do niezwykle rzadkich. Na całym świecie dotychczas przeszczepiono ok. 80 kończyn górnych. Dziewięć takich przeszczepów przeprowadzili lekarze ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej. 
- Zdajemy sobie sprawę, że to rzadkie przeszczepy, ale już teraz zajmujemy się opieką pooperacyjną pacjentów z trzebnickiego szpitala. – Dzięki możliwości wykonywania przeszczepów w USK zapewnimy pacjentom kompleksowość i ciągłość opieki w tym zakresie – podkreśla Jerzy Gosk. 
- Dwa sąsiadujące ze sobą ośrodki dają większą możliwość optymalnego wykorzystania dawców – dodaje prof. Jerzy Jabłecki ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. – Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. 

Nerki i wątroby

 We Wrocławiu są trzy ośrodki przeszczepowe, gdzie dokonuje się przeszczepów m.in. nerek, wątroby i serca: w szpitalu wojskowym przy ul. Weigla, szpitalu przy ul. Kamieńskiego i w USK przy Borowskiej. W tym roku łącznie wykonano w nich 12 przeszczepów, głównie nerek.  – Większa liczba ośrodków transplantacyjnych, którym mamy w Polsce już 25, niestety nie przekłada się na zwiększenie ilości przeszczepów, bo brakuje dawców – ubolewa dr Paweł Chudoba, transplantolog ze szpitala USK. Przy szpitalu na Borowskiej działa też druga co do wielkości w kraju poradnia transplantacji nerek.

USK jest wiodącym ośrodkiem na Dolnym Śląsku w zakresie przeszczepów nerek, prowadzi także aktywny program transplantacji nerek od żywych dawców. W 2014 roku wykonano 52 przeszczepy (3 narządy pobrano od żywych dawców). W szpitalu przeszczepiane są także wątroby. W minionym roku przeszczepy wykonano u 5 pacjentów, w tym roku przeszczepiono już 4 narządy.                                                                                                                                                                       W Ministerstwie Zdrowia przygotowuje się zmiany przepisów, które mają ułatwić życie pacjentom czekającym na przeszczep – chodzi o to aby narząd jechał do pacjenta, a nie na odwrót,  podawali też liczby. W ubiegłym roku, w całym kraju zostało przeszczepionych 1156 nerek, w tym 52 nerki przeszczepiono właśnie w szpitalu przy Borowskiej. 

Tylko dawców brak

Niestety  liczba przeszczepów od kilku lat nie rośnie. Nie przybywa zwłaszcza żywych dawców do przeszczepów rodzinnych. – W USA 50 proc. przeszczepów nerek jest od żywych dawców, w Polsce jest zaledwie 4 proc. – potwierdza dr Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej w USK. I dodaje, że brakuje świadomości pacjentów i ich rodzin jeśli chodzi o przeszczepy rodzinne.

Aby zwiększyć świadomość lekarze transplantolodzy prowadzą więc akcję edukacyjną w szkołach i stacjach dializ. Na Dolnym Śląsku dializowanych jest 1,6 tys. osób. – Jedna nerka spokojnie wystarcza do życia, nie skraca go ani nie pogarsza jego jakości. Dowodzą tego choćby wieloletnie badania w USA – podkreśla prof. Romuald Zdrojowy, kierownik Kliniki Urologii Onkologii Urologicznej w USK.  

Lekarze zapewniają też, że dzięki temu, że nerka od dawcy pobierana jest w szpitalu mało inwazyjną metodą laparoskopową, pacjent po 2-3 dniach wychodzi ze szpitala, nie cierpi i może wrócić do swoich zajęć. Jest też, podobnie jak biorca, przez 10 lat objęty obowiązkowo opieką medyczną. Przekonują, że prawie każdy może być dawcą i podarować komuś najcenniejszy dar. Za życia i po śmierci.  

Wszystkie informacje nt. przeszczepów 
Biuro ds. transplantacji w szpitalu USK przu u;. Borowskiej, tel. 71  733 20 40, w godz. 7.30-15.00

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl