wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W sylwestra przytul psa

Mało czasu zostało na przygotowanie zwierząt domowych do nocy sylwestrowej. Największe zagrożenie związane jest z hukiem wystrzałów sztucznych ogni. Bardziej gwałtownie reagują na nie psy niż koty. Te pierwsze mogą zachować się zupełnie nieprzewidywalnie i zaskoczyć właścicieli.

Reklama

Optymalnym rozwiązaniem byłoby podanie psu środka uspokajającego. – Przed podaniem preparatu niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który ustali dawkę odpowiednią do wagi zwierzęcia – mówi prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Jednak nawet wtedy nie będziemy mogli być pewni, jak pies zareaguje na środek uspokajający. Jeden od razu zaśnie, ale drugi będzie zachowywał się jak zawsze i w ogóle nie zareaguje.

Zdaniem prof. Noszczyk-Nowak domowe środki, np. ziołowe, zazwyczaj w ogóle nie wywołają pożądanego efektu.

Jeśli właściciele czworonoga wychodzą się bawić, zwierzę należy zamknąć w pomieszczeniu, z którego w chwili paniki nie będzie mogło się wydostać. Przerażone zwierzę jest trudne do opanowania, nie reaguje na komendy. Uciekając przed hałasem, może wpaść pod samochód. Kilka lat temu do specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego trafił pies, który przestraszony uciekł z domu i biegał przez kilka godzin, aż nabawił się rozedmy płuc.

Prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak radzi: – Najlepiej zostać ze zwierzęciem w domu. Jeśli będzie się bało, przytulić, pogłaskać. Jeśli schowa się pod kanapą, nie wyciągać na siłę.

Do wrocławskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt w pierwszych dniach stycznia co roku trafiają ofiary sylwestrowych fajerwerków. Aby ułatwić im powrót do domu, właściciele powinni zaopatrzyć psiaka w tak zwaną adresówkę. Do obroży przyczepia się plakietkę z nazwiskiem właściciela i adresem. Wtedy łatwiej skontaktować się z opiekunami zwierzaka.

Sylwestrowa noc jest też trudna dla ptaków. Miejskie gołębie i gawrony wystraszone hukiem i błyskiem, uciekając w panice mogą rozbijać się o budynki i drzewa.

Koty zazwyczaj mniej gwałtownie reagują na huk petard. Psy pod tym względem są bardziej wrażliwe. I to niezależnie od rasy. Wystrzałów boją się także psy ras myśliwskich, odporności na huk nabierają wraz z doświadczeniem z polowań – nie mają jej wpisanej w geny.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl