Urodzony 29 lutego

Rok 2016 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że luty ma 29 dni. To szczególny dzień dla tych, którzy urodzili się tego dnia. Mają urodziny raz na cztery lata.

  • 29 lutego urodziny Wrocław

    29 lutego przypada raz na cztery lata... prawie; fot. www.wroclaw.pl


We Wrocławiu jubilatów obchodzących urodziny raz na cztery lata jest 389*. Wśród nich jest Arkadiusz Warzyński. Dwudziestoczterolatek w tym roku na torcie będzie miał… sześć świeczek.

– W tym roku na urodziny planuję większą imprezę i zapraszam znajomych, którzy się przewinęli przez ostatnie 4 lata w moim życiu, którzy są dla mnie ważni… będę miał ponad czterdziestu gości – mówi Arkadiusz Warzyński. – Jednak urodziny oczywiście obchodzę co roku – zaznacza.

Większość urodzonych 29 lutego, w latach nieprzestępnych, wybiera na dzień urodzin 28 lutego. – Urodziłem się w lutym i bardziej z tym miesiącem jestem związany. Nie mam jednak problemu, z tym gdy ktoś składa mi życzenia 1 marca.

Fakt urodzenia się w dniu, który przypada raz na cztery lata jest często okazją do żartów. – Gdy miałem 16 lat i kupowałem bilet do kina czy na basen to czasem zaznaczałem, że do lat 4 dzieci wchodzą za darmo, to i ja powinienem. Jako sześciolatek mogę chyba korzystać jeszcze ze zniżek – śmieje się Warzyński. Choć taka data urodzenia może przysparzać także problemów. Niektóre z portali społecznościowych jeszcze kilka lat temu nie uwzględniały urodzin 29 lutego i w nieprzestępnych latach nie wysyłały znajomym przypomnień. Teraz jednak i to zostało naprawione i nawet gdy nie ma w kalendarzu 29 lutego to i tak dowiemy się, że mamy wśród znajomych jubilata.

Dlaczego co cztery lata jest rok przestępny? Całe zamieszanie jest związane z ruchem naszej planety wokół słońca. Doba trwa 23 godziny i 56 minut a czas obrotu globu wokół słońca zajmuje 365 dni plus dodatkowo ćwierć obrotu – co jest wynikiem tych brakujących 4 minut każdego dnia. Aby te różnice wyrównać niemal co 4 lata dodaje się jeden dzień. Niemal… ponieważ latami przestępnymi są te podzielne przez 4 poza tymi co dzielą się przez 100, ale nie dzielą się przez 400. Dlatego rok 2000 był przestępny ale np. 1700 i 1900 już nie.

Z 29 dniem lutego jest związany irlandzki zwyczaj oświadczyn przez kobiety. Panie prosząc panów w tym dniu nie narażają się na śmieszność i co więcej – panowie nie powinni w tym dniu odmówić (chyba, że się wykupią).

*informacja z Wydziału Spraw Obywatelskich UMW, stan na 25 lutego 2016.

Zgłoś uwagę