wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Ultimate frisbee - hobby, które staje się sportem [ZDJĘCIA]

Potrzebny jest tylko „latający dysk” i kilkanaście metrów trawy lub piasku. W ultimate frisbee można grać praktycznie wszędzie i co najważniejsze, mogą robić to wszyscy niezależnie od wieku czy płci.

Reklama

Zaczyna się od „zajawki”, czyli rzucania dyskiem ze znajomymi w wolnym czasie. Potem chce się rzucać celniej i dalej, aż w końcu trafia się do klubu i na treningi. Tak zaczynali zawodnicy AZS AWF Wrocław, których w ostatnią niedzielę można było spotkać na Wyspie Piaskowej. Zafascynowani ultimate frisbee promowali swój ukochany sport w ramach prezentowania dyscyplin, które zostaną rozegrane podczas 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017.

Biegający za dyskiem po parkach to dla przechodniów osoby, które dobrze się bawią i spędzają czas z przyjaciółmi na dworze, zamiast siedzieć przed ekranem telewizora czy komputera. Mało kto wie, że tuż obok nich właśnie odbywa się trening sportowców. Pytani o podobieństwa do innych dyscyplin, zawodnicy uprawiający ultimate frisbee odpowiadają, że ma w sobie coś z piłki nożnej, koszykówki i futbolu amerykańskiego.

– Ciekawe jest to, że czasami piłkarze trenują ultimate frisbee jako element swojego normalnego cyklu przygotowań. Trenerzy zalecają ten sport, ponieważ chcą by zawodnicy nie patrzyli na piłkę, a przed siebie. No i pamiętajmy o tym, że ultimate frisbee jest bodaj jedyną zespołową dyscypliną na świecie, w której nie można punktu zdobyć samemu, drugą jest chyba curling – dodaje wiceprezes stowarzyszenia Frisbee w Poslce Aleksandra Szyrwiel.

Wrażenie, że frisbee to cały czas raczej hobby niż sport relaks, jest błędne. Ultimate frisbee obchodzi w tym roku swoją dziesiątą rocznicę od momentu kiedy we Wrocławiu zorganizowano pierwszy turniej. Juniorzy zespołu AZS AWF Wrocław, a wcześniej Flow, są członkami kadry narodowej.

W tym roku brali udział m.in. w mistrzostwach świata i klubowych mistrzostwach świata. W tych pierwszych Polacy awansowali z 23. na 13. pozycję w rankingu światowym, a w tej drugiej imprezie z 38. pozycji na 26.

– Zacząłem grać we frisbee jak wszyscy inni. Przypadkiem i ze znajomymi. Poszedłem na jedną z imprez Otwartych Mistrzostw Wrocławia i tak się zaczęło. Trener zaprosił mnie na trening i zostałem – mówi Marcel Byndas, junior klubu AZS AWF Wrocław.

W USA istnieją już nawet zawodowe ligi frisbee w różnych odmianach – ultimate, disc golf, double disk. Tam, w przeciwieństwie do odmian bardziej amatorskich, zniknął nieco duch gry i zawodnicy nie sędziują sobie sami. Aby uniknąć nieporozumień, przy liniach bocznych stoją sędziowie.

Jeśli ktoś będzie miał ochotę zobaczyć w akcji zawodowców, to okazja ku temu nadarzy się już pod koniec sierpnia. W ostatni weekend, 30-31 sierpnia, na Polach Marsowych rozgrywane będą bowiem eliminacje do mistrzostw Europy w ultimate frisbee.

SR

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl