wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uczą się tolerancji w miejscach pamięci

W co ubrany jest pastor? Jakie święta obchodzą Żydzi? W co wierzą prawosławni? – tego m.in. mogą dowiedzieć się uczniowie zwiedzający Dzielnice Czterech Świątyń.

Ruszył miejski program Edukacja w Miejscach Pamięci i Ścieżkach Kultury. Od początku  kwietnia uczniowie piątych klas szkół podstawowych, poznają  Dzielnicę Czterech Świątyń. Wrocław jako pierwszy w kraju realizuje taki program, który ruszył z początkiem roku szkolnego 2013/2014.

Dzieci podczas trzygodzinnej wędrówki od świątyni do świątyni, w każdym miejscu dowiadują się szczegółów o danym wyznaniu oraz charakterystycznych elementach wystroju kościołów katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz synagogi.

Luteranin to Niemiec, prawosławny to Rosjanin

– Jak się okazuje najwięcej stereotypów jest związanych z Żydami, ale coś o nich przynajmniej dzieci wiedzą dzięki filmom, literaturze. Protestant kojarzy się wielu osobom z Niemcami,  natomiast nic albo prawie nie wiedzą o prawosławiu. Wielu kojarzy się z Rosją. Nie wiedzą co jest w cerkwi i nigdy tam nie były   – opowiada Joanna Lisek z Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Fundacja przygotowała program dla szkół pod nazwą: Warsztaty dialogu w Dzielnicy Czterech Świątyń. Uczniowie dostają też kolorowy mini przewodnik - mapkę po dzielnicy, po której oprowadza ich dziewczynka Zuza. Zajęcia zostały wzbogacone o spotkania z przedstawicielami  społeczności luterańskiej, prawosławnej, żydowskiej i katolickiej.

 -  Kontakt z żywym człowiekiem jest najważniejszy w kształtowaniu tolerancji i szacunku, bo uczniowie nie mają problemu z miejscami tylko ludźmi – podkreśla Joanna Lisek.

Wizyty w dawnych miejscach kaźni

W ramach programu uczniowie podstawówek odwiedzają – oprócz dzielnicy – Muzułmańskie Centrum Kulturalno–Oświatowe we Wrocławiu. Gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznają m.in. miejsca kaźni takie jak Gross-Rosen czy Auschwitz-Birkenau, ale wcześniej są przygotowywanie do tego emocjonalnie. Podczas wyjazdów zaplanowane są także wizyty w miejscach kultury, m.in. kościół pokoju w Świdnicy, Książ ale także Kraków czy Bochnia.

W programie od października do końca 2013 r. wzięło udział 59 szkół: ok. 4900 uczniów  z 183 klas szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Od marca do czerwca br. w zajęciach weźmie udział 75 szkół, ok. 5900 uczniów z 235 klas.

Na program miasto chce wydać  1 mln zł. Kwota ta jest przeznaczona na dwa semestry – letni roku 2013/14 i zimowy 2014/15. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, wyjazd jest finansowany w stu procentach. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dopłacają do programu 50 zł.

Eliza Głowicka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl