wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bezpłatne konsultacje otolaryngologiczne

O tych nowotworach nie mówi się zbyt często, więc pacjenci nie znają objawów. Nie wiedzą o tym, co powinno ich zaniepokoić i do lekarza zgłaszają się, gdy na leczenie jest zbyt późno. 22 września zaczyna się Europejski Tydzień Profilaktyk i Nowotworów Głowy i Szyi i kampania informacyjna, które potrwają do 26 września.

Reklama

W czasie tego tygodnia, który obchodzony jest w całej Europie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zaprasza pacjentów na bezpłatne konsultacje otolaryngologiczne. Osoby zainteresowane powinny się zarejestrować telefonicznie pod numerem 71/734 37 30 w czwartek 25.09. w godz. 9.00-13.00 (nie jest potrzebne skierowanie). - Wszystkie te osoby zostaną przyjęte, nawet gdy tydzień profilaktyki się zakończy - podkreśla Agnieszka Czajkowska, rzeczniczka szpitala USK.

Celem kampanii informacyjnej jest edukacja umożliwiająca wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie nowotworów głowy i szyi. Akcja skierowana jest nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy rodzinnych, laryngologów, stomatologów i pielęgniarek.

Częściej chorują mężczyźni

Nowotwór głowy i szyi jest jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Dotyczy nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, warg, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha i tarczycy. - Obserwuje się częstsze zachorowania na te nowotwory wśród mężczyzn. Przyczyną może być m.in. palenie papierosów i picie wysokoprocentowego alkoholu. Wczesna diagnoza i leczenie przez specjalistów reprezentujących różne specjalności medyczne, takich jak – otolaryngolodzy, chirurdzy głowy i szyi, chirurdzy twarzowo-szczękowi czy onkolodzy – może zapewnić poprawę wyników leczenia i przeżycia takich pacjentów – uważa prof. Tomasz Kręcicki, kierownik Kliniki Otolaryngologii USK:.

W powstawaniu niektórych raków rejonu głowy i szyi istotną rolę odgrywają też wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (to wirus, który powoduje choćby raka szyjki macicy) i dlatego specjaliści radzą unikać ryzykownych zachowań seksualnych.

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zachorowania na ten typ nowotworów – w 2005 roku było ich około 5 - a w 2008 już - 10 tysięcy. Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w 2010 roku, nowotwory głowy i szyi stanowiły 9 proc. zachorowań u mężczyzn i 5 proc. u kobiet.

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi we Wrocławiu zakończy I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Laryngologów, która potrwa od 26 do 27 września w Hotelu Mercure przy pl. Dominikańskim. Wśród prelegentów jest m.in. prof. Adam Maciejewski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach, który wspólnie z zespołem chirurgów jako pierwszy na świecie przeszczepił twarz w celu ratowania życia.

Elg

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl