Toto we Wrocławiu!

Ten koncert to gratka dla wszystkich fanów wysmakowanego popu. Oto w Hali Orbita już we wtorek 23 czerwca zagra zespół Toto, autorzy takich hitów jak „Rosanna”, „Africa” czy „Stop Loving You”.


Zespół powstał w 1977 roku, założyli go cenieni muzycy sesyjni, współpracujący m.in. z Doobie Brothers czy Earth, Wind And Fire. W pierwszym składzie Toto występowali Bobby Kimball, Steve Porcaro, David Paich, Steve Lukather, David Hungate i Jeff Porcaro. Zadebiutowali rok później płytą „Toto”. Jak pisze w swojej „Rock Encyklopedii” Wiesław Weiss, „popularność zapewniły im efektowne piosenki wzorowane na przebojach Stealy Dan, Chicago i Steviego Wondera, niekiedy o jazzowym pulsie, zachwycające wyjątkowo przejrzystym opracowaniem i kunsztownym wykonaniem”. Ich największym sukcesem komercyjnym i artystycznym okazała się płyta „IV” (czwarta w dorobku, z roku 1982). To właśnie z niej pochodzą wspomniane hity „Rosanna” i „Africa”.

Niemal czterdzieści lat na scenie

Toto było jedną z największych gwiazd lat osiemdziesiątych, z czasem oczywiście zespół zaczął tracić popularność, ale aż do 2008 roku – gdy oficjalnie skończył działalność artystyczną – koncertował i nagrywał nowe płyty, może nie tak często jak chcieliby fani, ale jednak. Dwa lata później muzycy wrócili z emerytury i ruszyli w trasę, by wspomóc finansowo Mike'a Porcaro, brata nieżyjącego od 1992 roku Jeffa Porcaro, który grał z nimi na basie od 1982 roku i cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne (muzyk zmarł w marcu tego roku). Powrót okazał się dłuższy niż pierwotnie zakładano, a zespół niedawno wydał czternasty album w karierze pt. „XIV” i znowu gra na całym świecie.

Towar najwyższej jakości

Historia Toto znaczona jest wieloma zmianami składu, zespół kilka razy musiał stawić czoła poważnym przeciwnościom losu – jak właśnie śmierć tworzących go muzyków. Grupa mimo wszystko przetrwała, a jej członkowie – zwłaszcza gitarzysta Steve Lukather – uznawani są powszechnie za mistrzów i wirtuozów. Toto zawsze daje światu muzyczny towar najwyższej jakości. Jak pisze  Lesław Dutkowski w recenzji albumu „XIV”: „To, co tworzą, jest na poziomie nieosiągalnym dla większości współczesnych gwiazdek popu. (...) Słuchając płyt Toto, mam wrażenie, że przez to, co wydają, okazują mi szacunek. Ja zaś szanuję ich za to, że pozostają sobą i nigdy nie przeszli na ciemną stronę komercji.”

To będzie wspaniały koncert.

Ceny biletów: Miejsca siedzące: kategoria A – 320 pln, kategoria B – 250 pln, Miejsca stojące: Golden Circle – 280 pln, Płyta – 190 zł.

Zgłoś uwagę