wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Targi Książki tym razem na Dworcu PKP

Olga Tokarczuk, profesor Jan Miodek, Janusz Majewski, Marek Zagańczyk, Karol Modzelewski, ks. Adam Boniecki, profesor Janusz Degler, Anda Rottenberg, czy Tomasz Sekielski to tylko niektóre z gwiazd 22. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Reklama

W tym roku impreza potrwa od 5 do 8 grudnia na Dworcu Głównym PKP. Impreza debiutuje w tym roku w nowym miejscu - na Dworcu Głównym (poziom +1). –W ciągu dobry wrocławski dworzec odwiedza 23 tysiące podróżnych, razem z czytelnikami na targach będzie ich jeszcze więcej-podkreśla Bartosz Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.

Wstęp na wszystkie imprezy jest dla wszystkich czytelników wolny.

Dotychczas Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a od tego roku już Wrocławskie Targi Dobrych Książek. –Zmiana nazwy wydawała się naturalna, zwłaszcza że nasza impreza jest przede wszystkim targowa - wyjaśnia jej dyrektor Anna Morawiecka. Niegdyś czytelnicy spotykali się w Galerii BWA Awangarda, potem w Muzeum Architektury, teraz będzie to poziom +1 Dworca Głównego PKP. –Nowa przestrzeń oznacza więcej nowych wydawców niż w minionych latach-podkreśla Anna Morawiecka. –Do tej pory 100 wydawców to był nasz limit, w tym roku mamy ich ponad 130-nie kryje radości szefowa targów.

O edytorską Nagrodę "Pióro Fredry", która jest nierozerwalnie związana z wrocławskimi targami walczyło w tym roku aż 151 nadesłanych książek, zaś do ścisłego finału wybrano 6 spośród nich. To „Gajos” Elżbiety Baniewicz (Wydawnictwo Marginesy), „Deliryczny Nowy Jork” Rema Koolhassa (Wydawnictwo Karakter), „We władzy wisielca” Zbigniewa Mikołejko (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria), „Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa” (Dom Spotkań z Historią), „Irena Jarosińska: pismo obrazkowe” (Fundacja Ośrodka Karta) oraz „Cztery zwykłe miski” Iwony Chmielewskiej (Wydawnictwo Format). –Patrzymy nie tylko na walory edytorskie, ale i koncepcję „zagospodarowania” tej przestrzeni książki związanej z tekstem-wyjaśnia profesor Marcin Cieński z Uniwersytetu Wrocławskiego, członek jury.

Od 2013 roku zmieniają się zasady przyznawania "Pióra Fredry". Na razie jury ogłosiło sześć nominacji do Najlepszej Książki Roku. Choć każdy z wymienionych wydawców otrzyma "Pióro Fredry", tylko jeden okaże się zwycięzcą. Poznamy go 5 grudnia o 20.00 na uroczystej Gali w Centrum Konferencyjnym przy Hali Stulecia, która otworzy 22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Oprócz oferty dla czytelników, czyli stoisk z książkami, e-bookami i bogatego grafiku spotkań z autorami (w reprezentacyjnej, świeżo odrestaurowanej sali sesyjnej) w programie targów są propozycje dla najmłodszych, m.in. turniej historycznej gry planszowej z 1904 roku, którą przystosowano dla potrzeb dzisiejszych graczy, budowanie pociągu XXI wieku, czy nauka savoir vivre’u społecznego. Zrealizowana też zostanie akcja „Książka za kraty” (zbiórka tomów dla więźniów), przygotowano również debaty, m.in. o prawie autorskim.

Dla użytkowników telefonów komórkowych przygotowano specjalną aplikację multimedialną dotyczącą imprezy. Będzie dostępna na stronie targów www.wpdk.pl

Magdalena Talik   

(źródło: sportgame.com.pl)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl