wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tajemniczy ogród na Pawłowicach [ZDJĘCIA I WIDEO]

Rośnie w nim ponad 60 gatunków drzew i 100 krzewów. Ma blisko 7,5 ha powierzchni, a niedawno przeszedł gruntowną rewitalizację i czeka na zwiedzających. 

Reklama

Arboretum, czyli ogród specjalistyczny

Park należy do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a jego sercem jest neorenesansowy pałac – dawna siedziba rodu Kornów. Dwa lata temu dzięki dotacjom unijnym kompleks gruntownie odnowiono. Powstała m.in. ścieżka edukacyjna o długości 1,5 km, usypano ścieżki oraz zamontowano ławki, latarnie, kosze na śmieci. W centralnej części parku znajduje się staw. Na zwiedzających czeka rozległa polana zachęcająca do piknikowania. Rocznie park odwiedza ok. 3 tys. osób.

– Jest to  arboretum, czyli park specjalistyczny, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy. Przy renowacji za cel postawiliśmy sobie zaprezentowanie flory rodzimej. W parku już wcześniej dominowały gatunki naturalnie występujące w Polsce: klony, dęby, jesiony, topole. Na terenie parku można znaleźć wiele ciekawych okazów, w tym posadzone jeszcze przez poprzednich właścicieli, jak np. skrzydłorzech kaukaski (Pterocarya fraxinifolia), klon kapadocki (Acer cappadocicum) czy buk pospolity w odmianie czerwonolistnej (Fagus sylvatica ‘Atropunicea’) – wyjaśnia kierownik arboretum Anna Popów-Nowicka.

Wyjątkowe dęby

– Ten najstarszy o obwodzie pnia 770 cm jest jednym z największych dębów na terenie Wrocławia – wyjaśnia dr Elżbieta Szopińska, dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Tak olbrzymi obwód udało się uzyskać dzięki trikowi. Tak naprawdę ten dąb to tzw. zroślak, bo składa się z kilku drzew zrośniętych ze sobą.

Kolejny wyjątkowy dąb nie jest tak okazały, ale jego rodowód sięga Watykanu. Choć ma zaledwie8 cmw obwodzie, żołędzie, z których uzyskano sadzonki, poświęcił papież Jan Paweł II – stąd nazwa Dąb Papieski. Drzewo posiada specjalny certyfikat wystawiony w Watykanie. Potwierdza to pamiątkowy kamień przy dębie – zaznacza Anna Popów-Nowicka.

Historia pałacu

Sercem założenia pałacowo-parkowego jest XIX wieczny pałac. Pierwszym właścicielem majątku w Pawłowicach był książę Hugo van Haugovitz. Po jego śmierci majątek przechodził z rąk do rąk, aż 1886 roku kupił go Heinrich von Kron. To dzięki niemu powstał tu neorenesansowy pałac i ogród w stylu angielskim. Prace trwały aż 25 lat. W międzyczasie przekazał on posiadłość swojej córce oraz zięciowi Marie i Constantin von Schweinchen. Budynek należał do rodziny aż do 1945 r. W czasie wojny Pawłowice kapitulowano bez walki, dzięki czemu posiadłość zachowała się w całości. Po wojnie budynek został przekazany wrocławskim uczelniom. Dziś są tu sale wykładowe, a w podziemiach restauracja. W pałacu odbywają się koncerty w ramach „Wieczorów Pawłowickich”. W budynku można zorganizować także wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe.

 Folwark, stajnia i wiele innych

Pałacowi towarzyszy kompleks zabudowań folwarcznych: stajnia, która nadal funkcjonuje, stodoły, dawna obora obecnie znajduje się w niej Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe, dom zarządcy oraz młyn z zachowanym pełnym wyposażeniem.

Jak i kiedy zwiedzać?

Kompleks jest otwarty codziennie. Grupy zorganizowane powyżej 10 osób proszone są o zgłoszenie wycieczki  zgłaszać pod numerem telefonu 781 80 80 87. W parku prowadzona jest edukacja przyrodnicza dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dla wszystkich zainteresowanych. Do parku można dojechać autobusem linii 130 oraz Sevibus 936. Pałac znajduje się w bliskim sąsiedztwie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oraz osiedli Zakrzów i Psie Pole. Dla zmotoryzowanych przygotowano dwa parkingi.

Tekst i zdjęcia Miłosz Turowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl