| strona główna | mapa serwisu | personalizuj | proces tłumaczenia przez Google Translate...
![]() |
aktualności |
Witkacy, Bałka, Kozyra, Abakanowicz - jedna z największych i najbardziej reprezentatywnych kolekcji polskiej sztuki współczesnej ma nową siedzibę w oryginalnych wnętrzach dawnego strychu Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Na 3 tysiącach metrów kwadratowych wyremontowanej przestrzeni zobaczymy stałą ekspozycję kilku tysięcy obiektów sztuki: malarstwo, grafikę, szkło, ceramikę, fotografię, instalacje, projekty konceptualne i dokumentacje happeningów. Wystawa ułożona jest chronologicznie, od czasu zakończenia I wojny światowej po współczesność. - Jeśli chodzi o XX lecie międzywojenne stawiamy na bardzo dobre prace – wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer, kurator wystawy i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Zrezygnowałem z pokazywania słabszych prac wybitnych artystów, jak miało to miejsce do tej pory. W przypadku sztuki po II wojnie światowej będę rozbudowywał to, co jest teraz prezentowane i starał się pokazać najwybitniejszych artystów maksymalnie szeroko.
Punktem wyjściowym ekspozycji jest obszerna część poświęcona Witkacemu. Modelowi chronologicznemu towarzyszyć będą ponadto enklawy autorskie, obejmujące twórczość takich artystów, jak m.in. Maria Jarema, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior czy Jan Lebenstein. Osobne trzy sale zostały przeznaczone na prezentacje największej w Polsce kolekcji dzieł Magdaleny Abakanowicz. Muzeum Narodowe postanowiło również dużo obszerniej niż dotychczas pokazać dorobek tych twórców, którzy mieli decydujący wpływ na kształt wrocławskiego środowiska artystycznego. Zobaczymy więc bogaty zbiór prac wybitnych malarzy Eugeniusza Gepperta, Józefa Hałasa i Alfonsa Mazurkiewicza oraz różnorodną, oryginalną sztukę Zdzisława Jurkiewicza. Dotychczasowa prezentacja polskiej sztuki współczesnej kończyła się na latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Nowa ekspozycja pokaże także aktualne trendy i najważniejsze osobowości sztuki początku XXI wieku – prace Mirosława Bałki, Pawła Althamera i Katarzyny Kozyry.
Ekspozycja „Polska sztuka współczesna” czynna jest dla zwiedzających od 11 września. Tydzień później, 17 i 18 września, z widzami spotkają się pracownicy muzealnego działu oświaty, którzy opowiedzą o najciekawszych obiektach na wystawie i ich twórcach. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.mnwr.art.pl.
Marta Czyż
|
| Wrocław.pl (c) 2010 | powered by CMSMirage |
|
Wrocławski Serwis Internetowy jest oficjalnym
|

